Това е крачка назад от досегашното настояване на премиера за взаимно признаване на финансовите регулации
Снимка: Ройтерс
Британският премиер Тереза Мей предлага по-свободно партньорство на Великобритания с Европейския съюз по отношение на финансовите услуги, отказвайки се от искането британските банки да запазят лесния си достъп до блока.
Според премиера версия на споразуменията с трети страни, които ЕС има с държави извън търговския блок, са най-добрият възможен вариант. Това става ясно от дългоочакваната Бяла книга на Лондон за Brexit, съобщава Bloomberg. В резултат на това базираните във Великобритания банки ще загубят неограничения си достъп до европейските пазари въпреки предложенията за по-задълбочена регулаторна еквивалентност.
Очаквано предложенията на Мей предизвикаха недоволството на финансовата общност в Лондон.
„Днешната Бяла книга е истински удар“, заяви в изявление Катрин Макгинес, председател на City of London Corporation – правителственият орган, управляващ Лондонското Сити. „С по-свободни търговски връзки с Европа финансите и свързания с тях сектор на професионалните услуги ще бъдат по-малко способни да създават работни места, да генерират данъци и да подкрепят растежа“, посочи още тя.
Според Макгинес еквивалентността не е достатъчно добър вариант и ще е необходимо значително подобрение.
Доскоро британският премиер настояваше за споразумение, основаващо се на взаимното признаване на финансовите регулации на двете страни, което би предполагало почти никаква промяна на досега съществуващото положение. От Брюксел обаче заявиха, че подобен вариант е неприемлив заради нежеланието на Великобритания да спазва правилата на единния пазар.
В рамките на британското предложение и двете страни ще се съгласят да не водят различни регулаторни политики във връзка с финансовите услуги, както и да консултират предложенията си в ранен етап.
Британският финансов сектор е допринесъл за влизането на около 174 млрд. паунда (230 млрд. долара) в икономиката на страната през 2016 г. Това представлява 10% от цялата ѝ стойност, съобщиха от лобистката група TheCityUK. Секторът също така дава работа на 2,3 млн. души или 7,4% от работещото население в страната.
По статията работи: Елена Илиева
investor.bg