Мей ще се бори с опитите на ЕС да удължи защитата на гражданите си до 2021 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
357

В същото време според Politico Брюксел обмисля идеята Лондон да си плаща за достъп на финансовия си сектор до единния пазар на ЕС
Снимка: Архив Ройтерс

Британският министър-председател Тереза Мей обеща да се бори с опитите на Европейския съюз да удължи защитата на гражданите си в страната до 2021 г. като условие на преходния период, заявявайки, че съюзът трябва да спази оригиналната сделка с крайна дата на правата март 2019 г., предава Bloomberg.

Британският лидер каза, че трябва да има различни права за европейските граждани, които пристигат във Великобритания преди Brexit спрямо тези, които идват по време на 21-месечния преходен период. И двете страни договориха по-ранна дата в междинната сделка през декември, но ЕС сега иска по-късно изтичане на правата, за да получи Великобритания така желания преходен период.

„Когато договорихме сделката за правата на гражданите през декември, я направихме въз основа на това, че хората, дошли във Великобритания, когато е била страна членка на ЕС, са имали определени очаквания“, каза Мей пред репортери.

„Това е въпрос на преговори за преходния период, но ясно заявявам, че има разлика между онези хора, дошли преди Brexit, и тези, които ще дойдат, когато знаят, че Великобритания вече не е част от ЕС“, категорична е Мей.
Преговорите между Лондон и Брюксел по преходния период трябва да започнат скоро, като целта е да се постигне сделка до края на март. Всяко по-късно сключване ще предизвика съмнения за това дали сделката носи достатъчно сигурност за компаниите по отношение на режима, по който ще работят след Brexit.

Двете страни се договориха по широките принципи на преходния период. Великобритания ще загуби правото си на глас при взимането на решения, но почти всичко друго ще остане без промяна. Страната ще продължи да спазва европейското законодателство и решенията на съда и ще позволи на гражданите на ЕС да живеят и работят свободно във Великобритания.

Евроскептиците, като потенциалния кандидат за лидер Джейкъб Рийс-Мог, обаче казват, че това прави Великобритания „васална държава“.

„Вършим работата, за която хората гласуваха – Brexit”, каза Мей и допълни: „Но правейки това, те не гласуваха нищо да не се промени и нещата ще се променят, когато напуснем Европейския съюз“.

В същото време Politico съобщи, позовавайки се на свои източници, че по предложение на една от страните членки на ЕС Брюксел обмисля идеята Великобритания да плаща за достъп до единния пазар за финансовия си сектор след Brexit.

Макар че идеята не е била обсъждана официално при формулирането на преговорната позиция на ЕС27, тя би вдъхнала надежда на британската страна, че ще бъде постигната по-прагматична сделка след развода.

Дипломатите твърдят, че Лондон все пак няма да може да избира от кои ползи на единния пазар да се възползва чрез канадски тип сделка след Brexit. Идеята обаче подсказва, че в Брюксел все пак обмислят известна гъвкавост по темата, стига Великобритания да си плаща за това.

Очевидното отдалечаване от твърдата позиция, която се изразява най-ясно от главния преговарящ Мишел Барние, предполага и, че стабилното единство на ЕС27 в първата фаза от преговорите може да бъде е по-трудно за поддържане през втората фаза – за бъдещите отношения на Великобритания с блока.

Предложението „плащане за достъп“ все още не е било поставяно на официалните срещи на Съвета на ЕС. Една от причините, поради които дипломатите обаче я обмислят поне неформално, е усещането, че напредъкът в преговорите е толкова слаб, че ще е нужно измислянето на по-креативни решения.

По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Деляна Петкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!