Според последен доклад на Службата на ООН за наркотиците и престъпността, Мианмар е превзел позицията на Афганистан като най-голям производител на опиум в света. Източникът на тази информация е френската новинарска агенция АФП.
В доклада се отбелязва, че производството на опиум в Мианмар е нараснало с 36% през тази година, достигайки 1080 метрични тона – най-високото ниво от 2001 година насам. Това нарастване се случва на фона на продължаващата гражданска война в страната, която започна след военния преврат през февруари 2021 година.
От друга страна, в Афганистан се наблюдава значително намаление на производството на опиум. След като талибаните поеха властта през 2021 година, те наложиха строги забрани на отглеждането на мак, което доведе до 95% спад в производството на наркотици.
Според същия доклад, в Мианмар се отглеждат около 47 000 хектара макови полета, което е с 18% повече в сравнение с миналата година. Производството и търговията с хероин се оценяват като най-печелившата дейност в опиумната индустрия на страната, като икономическата стойност на тази дейност се оценява на 1-2,5 милиарда щатски долара, или около 2-4% от БВП на Мианмар за 2022 година.
Ситуацията в Мианмар се усложни след изборите в началото на 2021 година, когато военните свалиха демократично избраното правителство. Това предизвика масови протести и последващо въоръжено съпротивление, което доведе до гражданска война. Военната хунта в Мианмар, подкрепяна от Китай и Русия, контролира столицата и части от страната, докато различни бунтовнически групировки държат контрола над други региони.