Микророботи плуват из тялото и унищожават рака

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
418

Експерименталните модели са направени от хидрогел, отпечатан на 3D принтер

Микроробот може един ден да плува през тялото с пълна хапка лекарства
(снимка: Jiawen Li et al)

Химиотерапията за болните от рак има множество тежки странични ефекти, но скоро унищожаването на раковите клетки ще може да се случва чрез микророботи, които плуват из тялото и намират всяка ракова клетка, за да ѝ „повърнат” лекарство, с което да я унищожат.

Това са малки роботи, отпечатвани на 3D принтер, с формата на животни – например риби или раци, разказва NewAtlas. Микророботите се управляват от магнити и освобождават полезния си товар – лекарството – само когато се сблъскат с киселинната среда около тумора.

Микророботите в първите експерименти са направени от хидрогел, отпечатан на 3D принтер, и с кухини, които могат да носят съответното лекарство. Те плуват в организма, подобно на героя във филма „Вътрешно пространство” на Спилбърг, носейки в себе си лекарства и прицелвайки се в конкретните ракови клетки, където са готови да освободят полезния си товар автоматично, благодарение на промените в нивата на pH.

При лабораторни тестове, за които съобщава подробно ACS, изследователите са използвали магнити, за да насочват микроробот с формата на рибка през симулирани кръвоносни съдове към група ракови клетки в единия край. Провокиран от киселинната среда около тумора, роботът „изплюва” лекарството, убивайки раковите клетки.

При други тестове микророботи-раци могат да „закопчават” наночастици от лекарства с ноктите си, да се придвижат до целевото място и да освободят лекарството там.

Технологията е все още в съвсем начален етап и предстоят много изследвания. Ако се окажат успешни, ще стане възможно рояци от микророботи да плуват, да се търкалят, да пълзят, да ходят, да се въртят из телата ни, за да доставят лекарства по-директно към нуждаещите се клетки.

Една от задачите, по които екипът ще трябва да поработи, за да стане възможно всичко това, е смаляването на роботите.
technews.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!