От днес започва редовната мисия на Международния валутен фонд у нас, която за втори път ще бъде ръководена от ирландката Катрина Пърфийл.
Посещението на експертите от фонда ще бъде в рамките на десет дни и ще оцени икономическото развитие на страната ни и политиките за справяне с бюджетния дефицит.
Очаква се по време на редовната пролетна мисия на Международния валутен фонд на експертите да бъде представен проектът за Пакт за финансова стабилност. Финансовият министър Симеон Дянков и екипът му вече направи първата серия от консултации по финансовата рамка с работодателски организации, синдикатите и парламентарно представени партии. В нея е заложено максималният размер на дефицита и преразпределителната роля на държавата да бъдат записани в Конституцията, както и промените на преките данъци да се правят с квалифицирано мнозинство от депутатите.
Миналата година по време на годишната среща на фонда във Вашингтон бе представена нов вид кредитна линия, която е подходяща за страни като България. Тогава българският представител зам.-министър Боряна Пенчева категорично е заявила, че страната ни няма нужда от такъв или друг вид заем от финансовата институция.
По време на редовната си есенна мисия експертите на фонда прогнозираха страната ни да отбележи икономически растеж от 2 до 2,5 % през тази година. Официалната правителствена прогноза е за ръст от 3,6 на сто. Тогава от фонда препоръчваха вниманието на правителството да се обърне към дългосрочната цел за влизане в механизма, предхождащ еврозоната (ЕРМ ІІ) и евентуалното влизане във валутния съюз. В края на миналата година експерти на фонда бяха у нас по покана на правителството, за да оценят пенсионната реформа. Тогава бе направена категоричната препоръка да не се национализират пенсионните пенсионни фондове.