Мистериозният случай с изчезналия китайски милиардер

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
232

Чън Тиенцяо има огромна онлайн империя, но идва ден, в който оставя всичко
Снимка: www.cheninstitute.org
Преди около десет години най-голямата интернет компания в Китай не беше Alibaba или Tencent, а разработчикът на игри Shanda Interactive Entertainment. Нейният основател беше млад мъж на име Чън Тиенцяо, който стана милионер на 30 години, пише Bloomberg.
Чън беше по-известен от Джак Ма от Alibaba през по-голямата част от миналото десетилетие. След това изчезна. Той напусна Китай и се скри от публичното пространство почти напълно. Освен това направи своята листната в Nasdaq компания частна през 2012 г.
Сега Чън отново е готов да говори публично. Вече 44-годишният мъж живее в Сингапур и планира следващия си ход. По време на посещение на журналист от Bloomberg в офиса му, той обяснява какво го е накарало да се откаже от работата на живота си и да направи път на Alibaba Group Holding и Tencent Holdings, чиито основатели са двамата най-богати китайци в момента. Всичко започва с паническа атака, когато той е в 30-те си години. Тя експалира, на фона на нарастващия стрес от конкуренцията и регулациите на правителството. Така Чън решава, че трябва да спаси собственото си здраве.
“Когато гледах залеза вечер, си мислех, че никога няма да се събудя“, обяснява той.
Преживяването му го води до нов път. Психичните му проблеми, комбинирани с будистките му вярвания, го убеждават да се фокусира върху проучването на човешкия мозък.
Той е заделил 1 млрд. долара за това, извън собственото си състояние от поне 2,4 млрд. долара според Bloomberg Billionaires Index. Това включва 115 млн. долара, които Чен и жена му вече са дали на Калифорнийския технологичен институт за създаването на институт по невронауки. Останалото ще бъде използвано за директно финансиране на млади учени и създаването на Chen University някъде в САЩ.
Концепцията за учебното заведение е необичайна. То ще събере на едно място академици, изучаващи всичко от невронауката, биологията и психиатрията до философията и теология, като ще ги насърчава да работят заедно. Чън мисли, че е време да се фокусира върху подобряването на емоционалното състояние на хората, след векове усилия за покачване стандарта на живот.
“Това ще бъде университет, чиято мисия ще е да се опита да отговори кои сме ние и откъде идваме“, посочва Чън. „От хиляди години ние подобряваме щастието си чрез промени във физическия свят. Трябва да решим този проблем чрез изследвания навътре в нас“.
Чън е роден през 1973 г. в провинция, намираща се южно от Шанхай. Той израства във времената, в които страната започва да приема капитализма и последиците от Културната революция. Завършва Икономика във Fudan University година по-рано. Среща се с бъдещата си съпруга Криси, когато двамата работят във фирма за сигурност. Женят се след шест месеца, а скоро напускат, за да създадат Shanda през 1999 г.
По това време много китайски предприемачи бързат да създадат интернет портали, сайтове, подобни на Yahoo!. Тогава 26-годишният Чън поема по собствен път: създава игра за онлайн игри с Криси, по-малкия си брат и със спестявания от около 60 хил. долара.
Първият им удар е в придобиването на правата за дистрибуция на южнокорейската ролева игра „Legend of Mir II”. Приходите скачат, което дава възможност на Shanda да се сдобие с достатъчно пари, че да започне да разработва собствени игри, включително „World of Legend”. Когато онлайн игрите в интернет кафетата стават сензация сред тинейджърите в Китай, печалбата се удвоява между 2002 и 2003 г. Компанията набира 152 млн. долара от първичното си публично предлагане през май 2004 г.
Животът като публична компания е бурен. Цената на акциите скача през първата година, а през втората поема надолу, докато потребителите се насочват към други игри. Чън диверсифицира бизнеса и заявява, че иска да я превърне в китайската Walt Disney. След това обаче залага отново на игрите и книжата пак поемат нагоре. През 2009 г. той отделя звеното за игри Shanda Games, което прави IPO за 1 млрд. долара. Това е най-голямото първично публично предлагане в САЩ за същата година.
„Една от очевидните разлики между Чън Тиенцяо и другите предприемачи е, че той имаше много добър финансов гръб и стабилен модел на приходите“, твърди Дзисюн Фо, управляващ партньор в GGV Capital.
Въпреки това напрежението става голямо. През 2004 г., когато Чън пътува от Шанхай до Пекин, усеща силна болка в гърдите. Убеден, че получава сърдечен удар, той се насочва към болница след като каца. Лекарите му казват, че сърцето му е в перфектно състояние. Получил е паническа атака.
Същия следобед той сяда сам на пейка в китайската столица, мислейки, че никога повече няма да прави бизнес.
„Беше толкова стресиращо, толкова болезнено“, коментира той. Но след като веднъж минава на медикаменти и се възстановява, се връща към работата.
Докато амбициите му растат, той разширява бизнеса към домашно развлечение. Сключва партньорство с Intel и Microsoft, за да създаде нова услуга, която да позволи на телевизионните зрители да се насочат онлайн, да играят игрите на Shanda, да купуват музика и филми.
Но правителството възразява. То не е склонно да отстъпи контрола върху телевизията на някой извън властта, твърди Чън. Проектът му потъва. Чън посочва, че досега не е говорил за провала. „Минаха 10 години“, допълва той.
През 2009 г. получава втора атака – този път по-тежка и по-дълга. Тогава достига дъното в емоционален план, при това така, че има чувството, че не може да се помръдне.
„Когато лежиш, не можеш да седнеш. Когато седиш, не можещ да станеш. Не можеш да дишаш“, обяснява Чън.
Първоначално той отива в Сингапур, за да си вземе почивка. Докато гледа как Tencent, Alibaba и Baidu заемат мястото, което е оставил след себе си, планира да се завърне. Но жена му се противопоставя, казвайки му, че пред него се откриват различни възможности.
“Много хора прекарват целия си живот, за да изкачат планината. Може би можеш да изкачиш няколко планини“, посочва тя. Като будист Чън решава да промени посоката за добро. Семейството се мести в Сингапур през 2010 г. и започва оттеглянето си от бизнеса. През 2011 г. предлага Shanda Interactive да стане частна за 2,3 млрд. долара. По-късно продават акциите си в Shanda Games и Чън напуска борда ѝ.
Shanda не успява да се превърне в китайския еквивалент на Disney и губи позиции в сферата на игрите, докато потребителите се насочват към смартфоните.
През следващите три години двойката проучва с какво да се заеме, докато се опитва да си почине. Осъзнаването, че „има нещо по-важно от егоистичното ти Аз започна, когато станах майка“, коментира Криси.
Не всичко е алтруистично. Семейството вижда огромен бизнес потенциал в декодирането на човешкия мозък. Сред другите проекти, които двамата планират да финансират, са проучвания на болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон. Те вече са подкрепили IlMindA, израелски стартъп, който разработва инструменти за откриване на болести на мозъка в ранен стадий.
Неговата инвестиционна фирма, базирана в Сингапур, Shanda Group, е инвестирала в повече от 100 развити технологични рискови предприятия в Китай и по целия свят. Виртуалната реалност отчасти попада във фокуса, заради възможностите за свързване на технологията с невронауката. Чън е подкрепил и The Void, американска компания за развлечения, която се опитва да създаде тематичен парк с виртуална реалност, както и в базирания в Лос Анджелис разработчик на игри с виртуална реалност. Сред другите му инвестиции е и исландската Solfar Studios, която разработва туристически приложения с тази технология.
Манията на Чън се прехвърля върху дъщерите му, които са на 13 и на 8 години. Сега и двете говорят как ще се занимават с невронаука.
Чън има активи, с които да направи още по-големи инвестиции. Той е най-големият акционер в Lending Club Corp. и в американската верига болници Community Health Systems. Освен това държи дялове в Legg Mason и KKR & Co. Дори е купил над 700 хил. акра земи в САЩ и Канада.
Чън продължава да е влиятелна фигура в Китай. Част от подчинените му се превърнаха в звезди, включително Даниел Дзян, който е бивш главен финансов директор на Shanda, а сега е главен изпълнителен директор на Alibaba.
Бивши служители на Shanda се събират всяка година на събитие, което основателят на компанията никога не посещава. Тази година обаче той изненада събралите се 1700 души в Шанхай с 10-минутно видео. Много от тях си правят снимки с мъжа, когото не са виждали от близо 10 години.
В крайна сметка бизнесът на Shanda не може да следва темпото на разрастващите се гиганти от китайската технологична индустрия. Доминацията на Alibaba в електронната търговия ѝ донесе печалба, която да инвестира в нови посоки и в обещаващи стартъпи. Tencent има подобна стратегия чрез чат услуги като WeChat, докато Baidu държи бизнеса с търсачки.
Обратно в офиса си в Сингапур, Чън твърди, че съжалява за малко неща. Той аплодира успехите на Alibaba и Tencent, твърдейки, че са свършили „,много добра работа“, и посочва, че е благодарен за паузата, която е направил в живота си. Той е готов да продължи напред към следващото си приключение и да остави своето 30-годишно аз назад в миналото.
„Гледам го и мисля, че той беше ведър млад мъж“, посочва Чън. „Но аз трябва да продължа напред“.
По статията работи: Елена Кирилова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!