Тенденцията набира популярност във Великобритания, САЩ и Азия
Снимка: Архив Ройтерс
Собствениците на обекти за продажби на дребно се възползват от нарастващата популярност на пространствата за съвместна работа (co-working space), за да запълнят празните площи в молове и универсални магазини, пише консултантската компания JLL.
Миналия месец беше съобщено, че компанията WeWork, най-големият бранд в света за съвместна работа, води преговори с британската верига Debenhams за откриване на център за съвместна работа във водещия му магазин на Oxford Street в Лондон.
Марк Диксън, президент на компанията IWG Group, която притежава марките за гъвкави офис решения Regus и Spaces, каза пред Bloomberg, че планира да открие още обекти в молове и магазини. „Можем да очакваме, че ще имаме доста локации след година-две в повече търговски обекти. Те са много удобни за хората, ако разполагат с добър паркинг и заведения за хранене“, казва Миксън.
Според ръководителя на отдел „Капиталови пазари“ в JLL Фрейзър Бауън тенденцията набира популярност в ключови градове като Единбург, Лондон и Манчестър.
Сделка с Debenhams не би била необичайна за WeWork, която вече си сътрудничи с други компании за търговия на дребно в САЩ. През октомври 2017 г. WeWork се съгласи да купи сградата на Lord&Taylor в Ню Йорк от търговеца на дребно Hudson’s Bay за 850 млн. долара.
Компанията ще премести централата си в сградата и ще открие нов център за съвместна работа там. Но малък универсален магазин Lord & Taylor ще продължи да работи в сградата, а Hudson’s Bay съобщи, че планира да си сътрудничи с WeWork на други локации за продажби на дребно.
По време на конференция, посветена на търговските площи, президентът на Hudson’s Bay Ричард Бейкър заяви, че подобни споразумения ще помогнат за привличането на пазаруващите онлайн младежи към физическите магазини.
Други ползватели на офиси също виждат предимства в замиращите търговски площи. Ford премести 1 800 офисслужители във Fairlane Town Center, търговски център, притежаван от Starwood Capital в предградието на Детройт, Диърборн, докато ремонтира и преустройва собствените си офиси. Освен че ще запълнят вакантните търговски площи, се очаква тези служители да стимулират появата на нови заведения за хранене в мола.
В Китай предприемачите признават, че търговските центрове трябва да имат смесени функции. Например, шанхайската строителна компания Chongbang Group, подкрепяна от APG Investments и Ivanhoe Cambridge, започна да включва пространства за съвместна работа или други гъвкави офис пространства в проекта си LifeHub. Горните етажи на последния ѝ мол в Куншан, които трудно се отдават под наем, сега са предназначени за офиси с лесен достъп до обектите в търговския център.
Не само търговците на дребно, а и заведенията за хранене могат да се възползват от тенденцията за гъвкави работни пространства. В Токио, японският филиал на веригата барове Hooters си сътрудничи с приложението за наем на площи Spacee, за да запълни обектите си в часовете с по-малка посещаемост между 13 и 19 ч. Hooters осигурява бюро и wi-fi и същевременно предлага храни и напитки на по-ниски цени.
На фона на усилията на търговците на дребно да оцелеят в бурята, предизвикана от електронната търговия, офис пространствата ще бъдат само една от стратегиите за усвояване на вакантните площи. На жилищни пазари с недостатъчно предлагане като Великобритания преустройството на апартаменти ще бъде популярен вариант, но използването на бизнес пространства ще продължи да бъде полезен алтернативен източник на доходи за търговците на дребно, пише JLL.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Деляна Петкова
investor.bg