Над 220 000 българи са работили в другите страни от ЕС през 2012 г.

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
518

Към края на миналата година 221 000 българи са работили в другите 26 страни от Европейския съюз, показват представени от Европейската комисия данни. Румъния вече води класацията по най-голям брой работещи в другите страни-членки, предаде БНР.


Българите, които работят в други страни от Евросъюза, са 7,6 от трудоспособното население на страната ни. В същото време в някоя от останалите страни – членки през 2012-а година са работели над 1,212 милиона румънци, или повече от 13 на сто от работната сила на страната. Така Румъния изпреварва досегашния рекордьор Полша, която според данните от края на миналата година е изнесла в останалата част от Евросъюза малко над 1 милион души, или 6,5 на сто от трудоспособното си население.

Тази статистика беше представена като илюстрация, че като цяло делът на гражданите на Евросъюза, работещи в друга страна, е незначителен – средно около 3 на сто, или общо 6,5 милиона души. Едва 9 процента от отишлите да живеят в друга страна са се регистрирали в нея като безработни и това според Еврокомисията доказва, че огромното мнозинство от хората заминават за чужбина, за да работят, а не да търсят социални помощи.

Комисарят по заетостта и социалната политика Ласло Андор предложи нова евродиректива, целяща да защити още по-добре правата на работниците-мигранти, които често стават обект на дискриминация на основата на националност. Те се сблъскват най-вече с рестриктивни изисквания за гражданство или с по-неблагоприятни условия на труд и заплащане, което е в разрез с действащото европейско законодателство за свободно движение на хора, подчерта Андор.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!