Разговорът между Борис Джонсън и Лео Варадкар дава надежда, че все пак изход от задънената улица има
Лео Варадкар (вляво) и Борис Джонсън (вдясно). Снимка: Ройтерс
Британските и европейски представители ще се опитат да се възползват от доброто настроение, което през последния ден витае около преговорите за Brexit, след като лидерите на Великобритания и Ирландия заявиха, че виждат път към споразумение.
Паундът отчете най-голямо поскъпване от седем месеца насам след обнадеждаващата среща между британския премиер Борис Джонсън и ирландския му колега Лео Варадкар, който има значително влияние върху Европейския съюз относно Brexit.
След два и половина часа на „конструктивни“ разговори Варадкар заяви, че вярва във постигането на сделка до 31 октомври и призова преговарящите да подновят диалога в Брюксел.
Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние ще се срещне в петък с британския министър по въпросите на Brexit Стив Баркли в опит да постигнат напредък и да започнат полагането на основи за пътя напред.
Въпреки че остават само три седмици до датата за Brexit, диалогът между Брюксел и Лондон се намира в задънена улица. Смекченият тон от страна на двамата лидери в четвъртък беше сигнал, че пробив все още е възможен, макар и трудно.
„Имах много добра среща с премиера и нашите екипи – много положителна, много обещаваща“, заяви Варадкар след срещата. „Виждам път към споразумение през идните седмици“, допълни още той. Министър-председателят също така изрази надежда, че напредъкът ще бъде достатъчен за подновяване на преговорния процес в Брюксел.
В съвместно изявление след срещата Варадкар и Джонсън посочиха, че продължават да вярват в това, че постигането на сделка е в интерес на всички.
Британският премиер е твърдо решен да осъществи Brexit на 31 октомври, като многократно е подчертавал, че ще го направи със или без споразумение. Междувременно европейските лидери се готвят да дадат на Великобритания ново отлагане на крайната дата, след като британският парламент прие закон, който задължава министър-председателя да поиска удължаване на срока.
Въпреки че преговорите продължават вече повече от две години, ключовите противоречия между Брюксел и Лондон относно това как да се предотврати създаването на фактическа граница между Република Ирландия и Северна Ирландия, остават.
Джонсън предложи въвеждането на временни митнически пунктове далеч от границата, но Варадкар настоява, че подобни проверки ще застрашат мира в региона.
Все още не е ясно какъв компромис е бил постигнат между Джонсън и Варадкар. Според информация в британски медии Великобритания е предложила ограничено споразумение за свободна търговия, за да бъде сложен край на безизходицата с Brexit и да бъде постигната сделка до края на октомври. Това съобщава БТА, позовавайки се на Ройтерс и Sky News.
Според източници, цитирани от телевизията, предложението предложението се съсредоточава върху по-ограничено споразумение за свободна търговия, вместо върху напълно оформена сделка за Brexit.
Евентуално споразумение за свободна търговия между Великобритания и Европейския съюз вероятно би премахнало всички мита върху стоките между тях, но не би премахнало нуждата от всички митнически проверки, което е решаващ повод за разногласие в преговорите досега.
По статията работиха: Елена Илиева, редактор Аспарух Илиев
investor.bg