Напрежение в болниците заради бюджетите за август

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
501

Осем болници от област Стара Загора вчера обявиха, че до два дни може да спрат работа

и да започнат протестни действия. Други лечебни заведения като това в Шумен съобщиха, че спират плановия прием на пациенти и ще обслужват само спешните случаи. Шефът на софийската “Св. Екатерина” свиква днес съвета на директорите на болницата. В сряда и Българският лекарски съюз (БЛС) свиква своите национален и мениджърски съвет.

Причината за всичко това е искането на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да намали парите на болниците за август. То е изпратено на лечебните заведения под формата на анекс към договорите им с касата, който те са поканени да подпишат. Според председателя на лекарския съюз д-р Цветан Райчинов с новия бюджет болниците ще могат да покрият едва 65% от досегашния си обем дейност.

Средствата, които касата плаща по клиничните пътеки на болниците, вече бяха намалени средно с 20% от 1 юни с въвеждането на делегираните бюджети.

В понеделник от лекарския съюза призоваха директорите на болници да не подписват августовските анекси, защото противоречали на Националния рамков договор (НРД) за 2010 г. В писмото на касата до болниците по думите на Райчинов тя ги заплашва, че няма да им плати стари дължими суми, ако не подпишат.

“В НРД са определени и разписани цените на клиничните пътеки и след като намаляват бюджетите, това автоматично води до намаляване на плащанията по клиничните пътеки”, обясни пред “Дневник” Райчинов. Според него толкова голямо орязване на финансирането ще доведе до недостиг на средства за лекарства, консумативи, ток и вода и пациентите ще трябва да доплащат.

“НЗОК не лимитира дейността на лечебните заведения. Финансовата регулация чрез бюджета предполага активно участие на болничните ръководства в изразходването на финансовия ресурс, а не само досегашното пасивно “усвояване” на средства”.

Това беше отговорът на касата на въпрос на “Дневник” има ли допълнително намаление на бюджетите на болниците и защо. “Налице е намаление на средствата, като това произтича от финансовата рамка на НЗОК за 2010 г. в сравнение с 2009 г.”, се казва още в отговора, който бе качен на сайта на институцията.

На 28 юли, преди да излезе в лятна ваканция, парламентът актуализира бюджета на НЗОК и увеличи със 178 млн. лв. средствата за болнична помощ. Общо разходите на касата се увеличиха с 220 млн. лв.
Директорите на осемте болници от област Стара Загора, които ще протестират в сряда, обявиха, че няма да подпишат анексите.

Вчера те излязоха с обща декларация. “Сумите, определящи се от делегирания бюджет, са под 65% от заработката за изминалите месеци на 2010 г. Като се има предвид и 30% недоплащане по 215 клинични пътеки, болниците няма да могат да се издържат”, твърдят старозагорските лекари.
Реакцията на колегите им от София обаче не беше еднозначна.

Според проф. Генчо Начев, който е начело на “Св. Екатерина”, свиването на средствата от касата ще доведе и до по-дълги листи на чакащите пациенти, и до намаляване на възнагражденията на лекарите. Затова той свиква днес съвета на директорите на болницата, който да реши дали да се подпише анексът.

Директорът на Военномедицинска болница обаче ген. Стоян Тонев вече е подписал документа без никакви възражения. Според него предложението на здравната каса е логично, защото през август обичайно има много по-малко планови операции. Тонев каза пред “Дневник”, че проблем ще се появи, ако бюджетите на болниците останат същите и през последните месеци на годината.

И директорът на “Пирогов” доц. Димитър Раденовски твърди, че няма да има проблем с бюджета, но по друга причина – в болницата се извършва предимно спешна помощ, а тя е прерогатив за държавата и се заплаща на 100%.

“Може би различните болници са получи различни предложения от касата и за някои намалението е по-голямо”, коментира различията в реакциите д-р Райчинов. Той уточни, че е запознат с анекси на лечебни заведения извън София.

Мнения

Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз
Съгласно предложения анекс на болниците е определен делегиран бюджет, покриващ само 65% от досегашния обем дейности. Това ще позволи лечение само на спешно болни пациенти. Има опасност да спрат доставките на болнични консумативи и лекарства заради дългове към доставчиците. Новото намаление става без каквито и да било аргументи от страна на здравната каса, явно става въпрос само за финансови икономии.

Генчо Начев, директор на “Св. Екатерина”
Не може да откажем на пациентите лечение, но ще има листи на чакащите, когато случаят не е спешен. Ако сега един болен е чакал 3 седмици за операция, вероятно в бъдеще ще чака 3 месеца. Повече лекари ще бъдат пуснати в отпуска. Възнаграждението на лекарите също ще бъде намалено, защото, ако не правят 6, а 4 операции, това са 25% по-малко средства.

Стоян Тонев, директор на Вонномедицинска академия
Анексът, предлаган от касата, е само за август, а този месец не е показателен за бюджетите на болниците. По традиция през юли и август плановите операции са с 30-40% по-малко. Ние подписахме анекса без никакви възражения,  смятам, че и другите колеги ще го направят. Проблем ще е, ако има подобно намаление на бюджетите за октомври, ноември и декември. Трябва да се разберем с НЗОК да има диференциация за кои болници и кои дейности ще се свиват парите, а не така общо за всички.

Димитър Раденовски, директор на “Пирогов”
Това е нормален анекс, какъвто всяка година подписваме по няколко пъти. Целта, разбира се, е да се правят икономии. Не смятам, че за нашата болница това ще доведе до проблеми като намаляване на заплати и свиване на дейности. Ние все пак сме по-специфична болница, която оказва спешна медицинска помощ, а тя е прерогатив на държавата. Имаме много пациенти и голям обем дейности и рано или късно ще ни ги платят.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!