Нараства националната подкрепа за учредяване на Вапцаровска международна премия „Морето и машините”

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
0
81

 

Капитан I ранг о.р. професор д.пс.н. Илия Пеев

 

Монография: Пеев, И.П. Никола Йонков Вапцаров – Моряка. Поетът, който сроди морето и машините с човешката душа и възпя вярата и любовта, свободата и мира. ИК „Стено”. Варна, 2009, 224 с.. ISBN: 9789544494506. Рецензент на монографията – професор д.ф.н. Милена Георгиева Кирова, СУ „Св. Климент Охридски”. Художник на монографията – Сияна Илиева Струнчева, художник-педагог, гр. Варна.

 

Никола Вапцаров. Моторни песни. 1940. Първото оригинално издание на единствената стихосбирка на Никола Вапцаров, издадена през 1940. С посвещение и автограф лично от поета. Корицата е дело на художника Борис Ангелушев. Стиховете са преведени на над 90 езика!

От 20 ноември 2018 година, когато за пръв път беше изпратено официалното писмо до президентската институция във връзка с предложението за учредяване на Вапцаровска международна премия „Морето и машините”, до сега, са изпратени десетки подкрепящи становища от различни институции и организации в страната и чужбина, бяха направени десетки публикации в България и много други държави.

Идеята за премията беше популяризирана и подкрепена на много научни форуми, периодични и ежедневни медийни издания у нас и в чужбина – Великобритания, Русия, САЩ, Украйна, Чехословакия, Черноморската асоциация на морските институции (BSAMI). Организацията Black Sea Association Of Maritime Institutions (BSAMI) е създадена през април 2010 г. в Истанбул от шест висши учебни заведения: България, Грузия, Румъния, Русия, Турция, Украйна.

Три от шестте черноморски държави, членуващи в BSAMI, публикуваха доклада „New ideas on safety culture in navigation and the necessity of establishing a Vaptsarov International Maritime Prize” в свои научни списания:

– България: Списание „Българска наука”;

– Русия: Списание „Вестник государственного морского университета имени адмирала Ф.Ф.Ушакова”, Държавен морски университетАдмирал Ф. Ф. Ушаков” в Новоросийск;

– Украйна: Sea-Review, The International Maritime Journal of the Nautical Institute of Ukraine, който е член на Nautical Institute London – Одеската национална морска академия в Одеса.

Вчера, 4 юли 2023 година, Националното сдружение на кметовете на кметства в Република България (НСККРБ) подготви своето становище и предложение за учредяване на Президентска награда Вапцаровска  международна премия „Морето и машините” за стимулиране развитието на науките за морето, образованието и възпитанието на морски кадри, постижения в областта на безопасността на корабоплаването.

 

Председател на УС на НСККРБ Румен Стоянов, кмет на гр. Калофер

 

Председател на Управителния съвет на НСККРБ е кметът на град Калофер господин Румен Василев Стоянов, виден общественик, изявен патриот и харизматичен общински лидер.

Националното сдружение на кметовете на кметства в Република България (НСККРБ) изцяло подкрепя и се застъпва за учредяването на Президентска награда Вапцаровска международна премия „Морето и машините” за стимулиране развитието на науките за морето, образованието и възпитанието на морски кадри, постижения в областта на безопасността на корабоплаването.

Към всички посочени от капитан I ранг о.р. професор д.пс.н. инж. Илия Петров Пеев аргументи за учредяване на премията, Националното сдружение на кметовете на кметства в Република България вижда още няколко ползи за общините, кметствата и страната:

1) Ще се засили интереса на жителите на общините и кметствата към морското образование и морските специалности, а това води до увеличаване на международния престиж на българската държава.

2) Развитието на науките за морето, образованието и възпитанието на морски кадри, постиженията в областта на безопасността на корабоплаването ще донесе огромни ползи за инфраструктурата и засилване икономическия и социални просперитет на всяка община и кметство у нас.

3) Кметовете на кметства в Република България са в правото си да очакват от политиците и държавниците, че най-после ще изпълнят десетилетна европейска повеля: Да разработят и приемат Национална морска доктрина и Национална морска стратегия.

4) Кметовете на кметства в Република България считат, че учредяването на Президентска награда Вапцаровска международна премия „Морето и машините” достоен отговор на обявеното от ООН на 5 декември 2017 г. Десетилетие на науките за океана в интерес на устойчивото развитие (2021 г. – 2030 г.) и изцяло подкрепяме адресираното до президента на Република България предложение!

Кметовете на кметства в Република България настояват Черно море да се запази като зона на мира и да не се милитаризира по никакъв повод. Кмето и кметствата изискват от централната власт да разработи и реализира Национална морска доктрина и Национална морска стратегия, като главен акцент се постави на развитието на корабоплаването, корабостроенето и кораборемонта, сигурността и безопасността на водния транспорт. В миналото корабостроителната и кораборемонтната индустрия осигуряваха поминък на всички общини в страната и настояват държавната вътрешна и външна политика да се обърнат с лице към моретата и океаните, а това ще доведе до ръст на общинските бюджети и националната икономика, до повишаване качеството на живота на българските граждани!

 

Професор д.пс.н. Илия Пеев

E-mail: ippeev@abv.bg

GSM: +359 898 359 647 (WhatsApp & Viber)

дом. тел.: +359 52 757 472

 

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!