Народните лечители – под надзора на лекари

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1527

Комисия, съставена със заповед на министъра на здравеопазването Десислава Атанасова, е подготвила изменения в Закона за здравето, с които се цели да се отсеят шарлатаните от истинските лечители.

Това съобщи за БТА Зофия Шчербак, лечител и председател на Сдружението на природолечителите в България. Тя е участник в подготвяните промени наред с представители на Българския лекарски съюз, националните пациентски организации, представители на МЗ и МОН, преподаватели от УНСС, юристи, хомеопати и др.

Според Зофия Шчербак целта на измененията е в Закона за здравето да има ясни критерии кой може да лекува и кой не може да лекува с методите на нетрадиционната медицина и за това да има контрол от страна на здравното министерство.
„Досега съществуващите липси в Закона за здравето, приет през 2005 г., дадоха възможности за разширяването и развитието на шарлатанството в България. Законът беше непълен, нямаше наредба за алтернативната медицина и много недобросъвестни хора, представящи се за лечители, се възползваха от тези вратички в здравното законодателство“, казва лечителката.

Едно от най-съществените предложения в промените, е да бъдат контролирани лечителите, но не само като дарба, а най-вече като резултати от тяхната работа. Когато един лечител работи под контрол на медицинско лице – може да се види какви заболявания лекува той, какъв ефект и най-вече какъв резултат има от неговото лечение, казва Шчербак.

Всеки лечител би трябвало да подпише договор с лекар, като самият лечител би трябвало да избере съответното медицинско лице, с което ще работи, за да няма администриране отгоре. Друго съществено предложение на комисията е, че лечителите, които нямат меди

Има идея също лицата, които са доказали себе си като лечители, независимо дали имат медицинско образование или са с доказани резултати от лечение на пациенти, да бъдат обединени в един център, където да се документира медицински тяхната дейност.
Шчербак казва, че голямата й мечта е да изгради у нас модерен център за лечение с методите на нетрадиционната медицина, като приемането на поправките в Закона за здравето ще ускорят тази инициатива.

Друго предложение е в началото на лечението да бъде подписана и декларация между лекар-пациент и лечител, казва Шчербак. Би трябвало резултатите от дейността на лечителя да бъдат документирани медицински и пред лекаря, като задълженията на пациента бъдат ясно формулирани в съответна декларация и той стриктно да ги спазва.

Според данни на експерти от Националния център по опазване на общественото здраве и анализи у нас регистрираните лица за упражняване на неконвенционални методи на лечение според Закона за здравето са около 160 души, от които 100 са лекари, а останалите са фармацевти, медицински сестри, фелдшери и акушерки. Броят на шарлатаните, измамниците, екстрасенсите и врачките, които лекуват от разстояние чрез импулсни телефони, чрез въпроси до телевизии или медии обаче е десетократно по-голям.

Самата Зофия Шчербак вече има подписан договор с БЛС нейната дейност и резултатите от нейната работа по лечението на пациентите й да бъдат проследявани от медицински лица. Зофия прилага неконвенционални методи на лечение /фитотерапия, биоенерголечение/ при безнадеждно болни от онкологични заболявания, множествена склероза, мускулна дистрофия и други тежки заболявания.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!