НАТО поема командването на операцията в Либия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
423

Посланиците на страните от НАТО се споразумяха Алиансът да се включи в налагането на оръжейно ембарго срещу Либия, а днес може да бъде дадена и „зелена светлина” да следи дали се спазва наложената забранена за полети зона.

Плановете бяха одобрени, след като Турция оттегли своята съпротива, а Франция досега спираше включването на НАТО, съобщава белгийският вестник „Де Морхен”, цитиран от „Фокус“.

За да сложат край на несигурността относно това кой командва операцията американският президент Барак Обама, френският му колега Никола Саркози и британският премиер Дейвид Камерън решиха да оставят НАТО да поеме ключовата роля. Алиансът обаче ще поеме военното командване, докато политическото командване трябва да бъде предоставено в ръцете на отделен орган, съставен от членове на коалицията и арабски държави, като Катар и Обединените арабски емирства, които не са членове на алианса, съобщава в. „Ню Йорк Таймс“, цитиран от БТА.

От вчера кораби на НАТО предприеха морска блокада срещу доставката на оръжие и превоза на наемници към Либия.

Същевременно анкета показа, че поне две трети от французите и половината от американците подкрепят участието на държавите си в операцията срещу Либия. Макар че според информация на Асошиейтед прес участието в атаките срещу Джамахирията може да струва на Вашингтон стотици милиони долари. До момента са изстреляни 162 ракети „Томахоук“, всяка от които струва 1-1,5 милона долара, а едночасов полет на бомбардировач В-2 излиза 10 000 долара.

След четиридневни бомбардировки военновъздушните сили на режима на Муамар Кадафи са разбити, а системата за противовъздушна отбрана е до голяма степен разрушена, по думите на един от главните командващи на силите на САЩ. Няма убедителни доказателства обаче, че въздушните удари са накарали режима да спре да избива цивилни, или че са променили съотношението на силите в полза на бунтовниците, пишат „Индипендънт“ и „Вашингтон пост“. Силите на Кадафи продължиха настъплението си към обсадения западен град Мисрата, продължиха да обстрелват малкия град Зинтан, южно от Триполи и контраатакуваха бунтовниците, които не успяха да превземат стратегическия източен град Адждабия.

Самият Кадафи определи чуждите сили, водещи военна операция срещу правителството му, като „банда фашисти“, които ще претърпят поражение и ще „свършат на бунището на историята“.
„Ние няма да се предадем. Ще ги разгромим по какъвто и да е начин“, каза либийският лидер в Триполи, цитиран от Ройтерс и БТА.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!