Тримата пленници от марокански и британски произход са се сражавали за Украйна
Снимка: БГНЕС
„Върховният съд“ на непризнатата от международната общност ДНР (Донецка народна република) произнесе първата присъда за чужди граждани, воюващи на страната на Украйна. Информацията е на украинското издание „Диалог“, позоваващо се на руски източник. Британският в. „Гардиън“ я потвърди, същото направи и американското издание „Политико“.
Sentencing by Russia of Aiden Aslin to death:
This disgusting Soviet-era style show trial is the latest reminder of the depravity of Putin’s regime.
Russia should be clear, they cannot treat British citizens like this and get away with it. 1/3
— Robert Jenrick (@RobertJenrick) June 9, 2022
Трима пленници бяха признати за виновни за „наемничество, терористична дейност и опит за насилствено завземане на властта“. Осъдените са гражданин на Мароко и двама британци – 28-годишният Айдън Ейслин и 48-годишният Шон Пинър. И тримата бяха осъдени на смърт чрез разстрел.
Въпреки факта, че руските нашественици нарекоха защитниците на Украйна „наемници“, и тримата мъже официално се присъединиха към въоръжените сили на Украйна преди началото на пълномащабната война и живееха в страната от няколко години. Пинър и Ейслин специално заявиха пред „съда“, че са част от украинските морски пехотинци. А в специално изявление британският общински съветник в Нюарк Робърт Дженрик заяви, че Айдън Ейслин, който е родом от Нюарк, живее в Украйна преди Русия да започне войната.
В контролираната от Кремъл руска държавна информационна агенция РИА Новости се появи информацията, че тримата са се признали за виновни. Според журналиста Андрий Цаплиенко, адвокатът на осъдените казал, че клиентите му възнамеряват да обжалват решението на така наречения „съд“ и имат 1 месец да го сторят. Те също могат да поискат да бъдат помилвани. Ако лидерът на ДНР Денис Пушилин ги помилва, тогава смъртното наказание може да бъде заменено с доживотен затвор или 25 години затвор.
По-рано Генералният щаб на Украйна съобщи, че правният статут на бойците се отнася и за чуждестранни граждани, които служат във въоръжените сили на Украйна. Това означава, че ако бъдат заловени, те трябва да бъдат защитени от Женевската конвенция. Британският военен министър Лиз Тръс реагира моментално и обяви, че британците са военнопленници. „Правим всичко възможно, за да ги подкрепим“, обясни тя.
По публикацията работи: Йоана Цонева
dnes.bg