Неравенството в развитите държави е нараснало до най-високото си ниво от 30 години

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
430

Неравенството по отношение на доходите в някои развити държави се е задълбочило сериозно, показва изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Според данните в него във Великобритания, например, растящото неравенство е коствало средно по 9 процентни пункта от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната между 1990 и 2010 г., пише „БиБиСи“. В същото време до загуба на 7 процентни пункта е довело то в САЩ.

„В 34 държави, които членуват в организацията, разликата в доходите между богатите и бедните хора е достигнала най-високото си равнище за последните 30 години“, пише в документа на ОИСР.

Изчисленията сочат, че 10% от най-заможните граждани в тези държави печелят средно по 9,5 пъти повече от най-бедните. През 1980 г. разликата е била 7 пъти. Единствените страни, в които неравенството е било ограничено в последните години, са Гърция и Турция.

„Липсата на инвестиции в образованието са ключовият фактор, който стимулира нарастването на неравенството“, посочват от ОИСР. „Ограничените възможности в тази област водят до по-малко алтернативи за социална мобилност и в същото време възпрепятстват развитието на индивидуалните умения“, се казва още в доклада.
econ.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!