Скандал с откраднати самоличности на мъртви деца отново гръмна във Великобритания,
съобщава Би Би Си.
И въпреки разкритията, които потресоха цялата общественост, роднините на 42 мъртви деца, чиито самоличности са били „взети на заем“ от полицаи под прикритие няма да бъдат уведомени, че това някога се е случило. Причината е проста – ако бъдат разкрити използваните самоличности това би застрашило съответните служители, които са ги използвали, заяwи шефът на полицията сър Бърнард Хоган-Хоу.
Лондонската полиция обаче предлага общо извинение за “шока и обидата”, които на практика е причинила на семействата.
Според доклад, воден от началника на полицията в Дербшир Мик Крийдън, откраднати самоличности на мъртви деца са използвани още през 1980 г.
По-рано тази година, вестник „Гардиан“ съобщи, че полицаите под прикритие са откраднали самоличността на около 80 деца, които са починали в ранна възраст.
Сър Бърнард обясни, че 14 семейства са се свързали с полицията, за да попитат дали самоличността на техни роднини са били използвани от полицаите под прикритие.
От полицията са се извинили на всички. Но разбирате, че служители под прикритие са смели мъже и жени и запазването на тяхната анонимност е “жизненоважно”, каза сър Бърнард.
Той обясни: “Зад решетките има престъпници, които са вкарани там от нашите служители. Ако сега се разкрият самоличностите им това би съсипало не само работата им, но би поставило и живота им в опасност. Ето защо служителите под прикритие прекарват толкова много време в изграждането на тяхната “история” или фалшива самоличност. Затова идентичността им трябва да бъде защитена за цял живот.”
Докладът потвърждава, че самоличностите на 42 мъртви деца са били използвани от служители на специално звено на полицията както и от тайните служби на Великобритания. Въпреки това остава въпросът колко още самоличности са били откраднати и колко широко се е използвала тази практика.
fakti.bg