Българското Възраждане се свързва с много икономически, социални и културни промени на българския народ.Духовното пробуждане на българина играе голяма роля за националното самосъзнание.
Българското Възраждане е свързано с борбата срещу средновековните схващания на новите буржоазни идеи, в резултат на това възниква българското светско училище.Поставя се въпроса за училище, в което да се усеща българския дух като се преподава на роден език от учители с българско самосъзнание.
Липсата на самостоятелна българска църква в епохата на Възражданто се отразява на културното ни развитие.
Духът на новата епоха и просвещенските идеи проникват по-бързо, чрез българските младежи, които осъществяват своето Kapere образование в известни европейски градове като:Париж, Виена, Мюнхен и др.Те допринасят за културно-националния развой и връзката му с европейската култура.
Най-силно влияние се усеща от гръцките просветни дейци, от които нашете младежи усвояват идеята за образованието, просветата и умственото развитие като средство за извоюване на свобода.
Сръбско-българските културни взаимоотношения също оказват благоприятно влияние върху българското възрожденско училище, както и върху културните контакти между двата народа.
През 30-40-те години на XIX век се засилват и българо-руските контакти и се слага началото на русофилско и обувки и дрехи славянофилско течение.Българската емиграция в Южна Русия, допринася много за българо-руските културни взаимоотношения, принос за новобългарската просвета и училища имат и българските колонии там, както и в Бесарабия.Много наши известни дамски обувки дейци също получават своето образование там.Руското влияние съдейства най-много за original цялостния културно-национален подем на българския народ в епохата на Възраждането.
По това време влиянието си в България засилват Австрия и Франция.
Всички тези културни влияния, обаче не могат да повлияят на българина за духовна независимост сред другите европейски народи.