На Острова има голям брой зарени медицински работници
На заразените с Омикрон по-рядко се налага да влизат в болница. Това показват данните на две изследвания – в Южна Африка и Великобритания. Статистиката от ЮАР сочи, че нуждата от хоспитализация с Омикрон, в сравнение с другите варианти на коронавируса е със 70 до 80 процента по-ниска.
Изследването в Шотландия прави по-консервативна оценка, но също заключава, че Омикрон вкарва по-малко пациенти в болница, в сравнение със същия брой заразени с Делта. Експертите отново казват, че данните им все още не са пълни и не трябва да се дават фалшиви надежди на хората. Също така, поради по-силната заразност на новия вариант, общия брой на случаите може да е много по-висок и хоспитализираните да са същия брой като при предишни вълни.
“Този вирус вече ни поднесе повече от една изненада. Така че бих казал – нека не правим заключения, преди всичко да е приключило. Все пак мисля, че бихме могли да върнем живота си в нормални рамки през следващата година. Особено ако Омикрон се окаже по-лек вариант. Но може да стане и обратното, така че нека засега кажем така – мобилизирайте се, за да изкараме тази зима”, посочи Ханс Клуге, директор на европейския клон на СЗО.
На Острова буди притеснение факта, че има голям брой зарени медицински работници. В Лондон, където случаите на Омикрон са най-много, Всеки десети медицински служител е под карантина, защото е болен или защото е бил контактен на заразен. За да решат проблема властите намалиха карантината от 10 на 7 дни.
nova.bg