Обществени тоалетни в Лондон се превръщат в скъпи заведения

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
513

Наемите са по-евтини в сравнение с другите обекти

Следвоенни обществени тоалетни в британската столица, оставени на произвола на съдбата в продължение на десетилетия, масово се преобразуват в барове, кафенета или бутици, съобщава Франс прес. Инициативата се ползва с подкрепата на градската управа, търсеща свежи пари.

Някои носят имена, напомнящи за бившето предназначение на тези места – „The Conveniences“ (удобство) – кафе ресторантът, отворил врати в края на 2013 г. в модния квартал Хакни, „WC“ – винен бар в Клафъм, в южната част на столицата, или пък „ArtsLav“ (съкращение на изкуства и тоалетна) – арт център в Кенсингтън.

Други са предпочели по-неутрални имена, като кафе „The Attendant“ или кабарето „Cellar Door“ в центъра на града.

Тенденцията не е нова, но напоследък набира скорост. 34-годишният Джейк Менджън, който отвори „WC“ през юли, обяснява, че „правителството принуждава градските съвети да използват всички свободни места с цел генериране на приходи“.

Излезли от употреба тоалетни, метростанции и всякакви други странни места все по-често се предлагат срещу доста по-приемливи наеми в сравнение с класическите обекти.

Разположен в бившите подземни тоалетни от викторианската епоха в непосредствена близост до метростанция Клафъм Комън, „WC“ е съхранил оригиналния мозаечен под, както и фаянса по стените. От дървенията са направени маси и сепарета. Писоарите, наследени от миналото, също са запазени на мястото, използвано за тоалетна от днешните клиенти.

В „The Conveniences“, който денем е ресторант, а нощем – бар, клиентите могат да обядват на дървен бар, монтиран върху антиките от порцелан.

„Не исках да прикривам факта, че се намираме в бивша тоалетна“, обяснява 30-годишната собственичка на заведението, Кейти Харис.

От своя страна, декораторката на мястото обяснява, че е избрала това пространство заради предизвикателството, което представлява трансформирането му от професионална гледна точка, както и защото харесва строгата му архитектура от 40-те години на миналия век.

Клиентите също одобряват. Според 35-годишният Филип, седнал на чаша вино във „WC“ бар, „запазените оригинални елементи придават чар и атмосфера на мястото“.

(БТА)

По публикацията работи: Василия Пейчева

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!