Огнян Донев: 50% по-евтини лекарства е политическа реклама

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
520

Намаляването на цените на лекарствата с 50 и над 50% звучи като рекламно политическо послание, но не е възможно.

Това коментира пред журналисти изпълнителният директор на „Софарма“ Огнян Донев.
Като председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) той е част от българската бизнес-делегация, която придружава премиера Бойко Борисов в Тунис.

Името на бизнесмена беше замесено в скандала с цените на лекарствата в последните дни, след като негови конкуренти в медийния бизнес (както е известно, Огнян Донев е съиздател на в. „24 часа“ и „Труд“ – б.р.), съобщиха, че „Софарма“ продава лекарства на двойно и тройно по-високи цени у нас в сравнение с Турция и Сърбия.

След като миналата седмица здравният министър Стефан Константинов заяви, че ако цените на медикаментите бъдат намалени твърде много, фармацевтичните компании може да се изтеглят от българския пазар, под обществения натиск той призна, има голям резерв за намаляването на цената (над 50%) в преговори с компаниите.

По този повод Донев заяви, цитиран от Дарик радио: „Намаляване с 50 – до 99% звучи като рекламно-политическо послание, но не е възможно в нито една сфера на човешката дейност. Това, което може да бъде направено, е новото ръководство на Здравната каса да създаде правила, в които да ограничи средствата, изразходвани от обществения ресурс за лекарства. Всеки голям клиент има една здрава преговорна база, на която да наложи някои свои изисквания спрямо компанията, с която работи“.

По думите му всичко е въпрос на държавна политика, а пазарът на лекарства е силно регулиран и каквото и да направиш, то става на база правителствени разпоредби и наредби за ценообразуване.

Министърът обаче е решен да промени нещата. За целта утре той ще събере фармацевтичните производители и ще преговаря с тях за договаряне на цените. „Касата е активен участник на пазара и напълно основателно може да каже: „Ние купуваме големи количества, искаме да има отстъпки”, заяви Константинов. Той уточни, че до момента НЗОК не е договорила сваляне на цените на нито един медикамент.

„В условията на икономическа криза много сектори на бизнеса се свиват, но този с лекарствата процъфтява”, категоричен бе министърът. Именно затова, според него, ще бъде съвсем нормално производителите да направят отстъпка. По думите му вариантите за намаляване на цените са три – силово принуждаване на производителите да намалят цените, намаляване на ДДС-то и свързване на всички аптеки с НАП, с цел да се следят печалбите на всяка от тях.

Премиерът Бойко Борисов обаче напълно изключи намаляване на ДДС. „Ако започнем с медикаментите, ще отидем на хляба и на всичко останало”, категоричен бе той.

Цените на българските лекарства могат да паднат до 15 и повече процента, ако има регулация, заявиха междувременно днес пред БНТ председателят на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев и Аделина Любенова от Българския фармацефтичен съюз. Според тях не е ясно по какъв начин българските производители са определили цените на родните медикаменти, защото няма база за сравнение, за разлика от чуждите лекарства, чиито стойности се определят на база на тези в останалите европейски страни.

Междувременно парламентарната комисия по здравеопазване започна да се занимава с цените на медикаментите, след като заради скандала беше отстранена заместник-здравният министър по лекарствената политика Гергана Павлова.
От Комисията за защита на конкуренцията пък обявиха, че започват предварително проучване, след като СДС настояха да се провери има ли създадено монополно положение на „Софарма” АД и „Софарма Трейдинг” АД в търговете за доставка на медикаменти и медицински изделия.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!