Оксфорд търси доброволци, които да се заразят с COVID в името на науката

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
220
epa09659782 A shopper wears a mask in Oxford Street in London, Britain, 29 December 2021. British Prime Minster Boris Johnson has said the vaccination campaign has allowed England to maintain its current level of coronavirus controls and people should enjoy New Year in a sensible and cautious way. EPA/NEIL HALL

Източник: EPA/БГНЕС

Първото в света медицинско изпитание, разрешено за умишлено излагане на участниците на коронавируса, търси повече доброволци, тъй като засилва усилията за подпомагане на разработването на по-добри ваксини, съобщава “Ройтерс”.

Проучването на Оксфордския университет стартира миналия април, три месеца след като Великобритания стана първата страна, одобрила опити с доброволци със заразяване с COVID-19.

Първата фаза, която все още продължава, се фокусира върху установяване на това колко излагане на вируса е необходимо, за да предизвика инфекция, докато втората ще има за цел да определи имунния отговор, необходим за предотвратяване, се казва в изявление на университета.

Изследователите са близо до установяване на възможно най-слабата вирусна инфекция, която гарантира, че около половината от хората, изложени на нея, ще получат асимптоматичен или лек COVID-19.

След това планират да изложат доброволци – всички преди това естествено заразени или ваксинирани – на тази доза от оригиналния вариант на вируса, за да определят какви нива на антитела или имунни Т-клетки са необходими за предотвратяване на инфекция.

“Това е имунният отговор, който тогава трябва да предизвикаме с нова ваксина”, каза Хелън МакШейн, професор по ваксинология в Оксфордския университет и главен изследовател.

Резултатите от проучването ще помогнат за бъдещото разработване на ваксини много по-бързо и по-ефективно, се казва в изявлението.

Световните имунолози се стремят да определят имунната реакция, която ваксината трябва да произведе, за да защити от болестта. Веднъж открита, необходимостта от масови изпитания на ваксини е значително намалена.

Учените са използвали опити при хора в продължение на десетилетия, за да разработят лечения срещу много инфекциозни заболявания, но това е първото известно подобно изследване за COVID-19.

Недостатък е рискът от сериозно разболяване на доброволците, заразени с болестта, но университетът взема предпазни мерки.

Участниците трябва да са здрави и на възраст 18-30 години. Те ще бъдат поставени под карантина за поне 17 дни и всеки, който развие симптоми, ще получи лечение с моноклонални антитела на Regeneron Ronapreve.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!