Според енергийни експерти в Сърбия участието на страната в АЕЦ "Белене" е добра инициатива
от енергиен и технологичен аспект, но изграждането на централата не е икономически изгодно, заради големите разходи за съхранение на отпадъците и заради рисковете на капитала.
За пореден ден в сръбските медии продължават коментарите „за“ и „против“ участието на страната в проекта, лансирано на неформалната среща в края на миналата седмица между президента Борис Тадич и българския премиер Бойко Борисов.
Участието на Сърбия в АЕЦ „Белене“ означава страната да се задължи с около 350 млн. евро, пише вестник „Ало“, цитиран от „Фокус“. Изданието прогнозира, че правителството през есента ще вземе решение за 5-процентно участие в проекта и това ще стане без публичен дебат.
Енергийни експерти от опозицията в Сърбия оспорват твърдението на министъра на енергетиката Петър Шкундрич, според когото участието в „Белене“ не нарушава мораториума за строителството на АЕЦ в страната, който действа до 2015 г. Според члена на ръководството на опозиционната Сръбска прогресивна партия Зорана Михайлович-Миланович участието в „Белене“ представлява не само енергиен, а и политически риск и за това трябва да има референдум.
„Президентът си играе с премиера и правителството и обявява участие в проекта, въпреки че няма нито икономически, нито енергийни критерии за това“, заявила Миланович. За разлика от нея Слободан Петрович от Сдружението за енергетика ПКС смята, че сега е истинското време за да се мисли за алтернативни източници, тъй като страната може да експлоатира въглищата само следващите 30-40 години.
Сърбия трябва да участва в проекта за АЕЦ „Белене“ с 25 на сто, за да може да си подсигури достатъчно енергия за собствени нужди. Това казва пред сръбския вестник „Политика“, цитиран от „Фокус“, секретарят на Сдружението за енергетика в Стопанската камара на Сърбия Слободан Петрович.