Операцията за убийството на Бин Ладен се казвала "Джеронимо", предаде АП. Новината за успешно изпълнената мисия е била съобщена на президента Барак Обама от спецчастите с репликата "Geronimo-E KIA!" (Enemy Killed in Action).
Осама бин Ладен не е бил въоръжен, но е оказал съпротива на атакувалите го американски командоси в Пакистан.
Белият дом все още обмисля дали да разпространи снимка на тялото му, защото била “отблъскваща”.
Това заяви говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от АФП.
„Имаше подозрения, че бин Ладен ще окаже съпротива по време на операцията по залавянето му и той разбира се оказа такава. Съпругата му се опита да избяга от командосите, когато те връхлетяха в стаята, в която бе лидерът на „Ал Кайда”. Тя бе простреляна в крака, но не бе убита. След това бе ликвидиран и бин Ладен. Той не бе въоръжен”, посочи Карни и допълни, че още няколко души в сградата са били въоръжени и е избухнала „ожесточена престрелка”.
Разкритието, че бин Ладен се е крил в луксозна вила в град Аботабад, в който има разположен военен гарнизон, вероятно в продължение на 5 години, преди да бъде убит, накара много американски законодатели да поискат преразглеждане на американската помощ за Пакистан.
Местонахождението на бин Ладен поставя Пакистан в неудобно положение и може да предизвика проблеми между Исламабад и Вашингтон. Джон Бренан, съветникът на Барак Обама в борбата с тероризма, заяви, че няма доказателства, че пакистански представители са знаели къде живее Бин Ладен.
Британският премиер Дейвид Камерън обаче заяви, че лидерът на Ал Кайда трябва да е имал подкрепяща мрежа в Пакистан, защото „фактът, че е живеел в голяма къща в населен район предполага, че е имал такава подкрепа”.
Световните агенции пък съобщиха, че убийството на Осама бин Ладен е повишило рейтинга на президента на САЩ Барак Обама. Според допитване на Ипсос 39 процента от американците заявяват, че мнението им за лидерските умения на Обама се е повишило, предаде Ройтерс. Също така 42 процента от анкетираните посочват, че сега имат по-високо мнение за начина, по който Обама води войната с тероризма.
32 процента от американците смятат, че Обама има най-голямата заслуга за атаката на специалните части на САЩ над скривалището на Бин Ладен в Пакистан, а 13 процента казват, че това се дължи най-много на бившия президент Джордж Буш.