Редактор на "Сънди таймс" (TheSundayTimes.co.uk) потвърди, че вестникът е прибягвал до измами, за да се сдобива с информация.
Джон Уидъроу призна пред комисията, разследваща медийната етика във Великобритания, че човек, работещ за изданието, се е представил за Гордън Браун, за да се сдобие с информация за финансите на бившия британски министър-председател, предаде АП.
Това се е случило през 2000 г. Изданието искало да получи данни за покупка на апартамент от Браун, който по онова време беше финансов министър.
Вестникът настоява, че журналистическото разследване, от което са били част тези действия, е било в интерес на обществото и затова сдобиването с информация чрез измама е било оправдано.
Разследването на медийната етика във Великобритания беше предприето след разкритията, че журналисти от в. “Нюз ъв дъ уърлд” незаконно са подслушвали телефони.
Уидъроу каза, че “Сънди таймс” може понякога да е прибягвал до хитрости по въпроси от обществен интерес, но никога не е подслушвал телефони.
Вчера пред комисията редакторът на британския вестник “Дейли мирър” (Mirror.co.uk) Ричард Уолъс допусна, че е възможно журналисти от изданието да са подслушвали телефони в първите години на новия век.
Уолъс обаче каза, че няма сведения за такива случаи и настоя, че етичните ценности са основа за работата на журналистите от вестника.
Предшественикът на Уолъс, известния журналист от Си Ен Ен Пиърс Морган, заяви в рамките на разследването, че като редактор на вестника между 1995 и 2004 г., никога не е чувал хакнати гласови съобщения.