Вирусолози във Великобритания съобщиха за появата на нов щам на коронавирус, съдържащ редица мутации, които потенциално го правят по-устойчив на ваксини от всеки друг генетичен вариант на SARS-CoV-2. В шиповия протеин на новия щам B.1.1.529 са открити 32 мутации и няколко от тях наведнъж затрудняват откриването на патогена от антителата, разкрива „Дейли Мейл“.
Към днешна дата са известни само 10 случая, при които е открит вариант B.1.1.529 при декодиране на геномите на коронавирус от проби, взети от заразени хора. За първи път е въведен в базите данни на 11 ноември. Три случая са съобщени в Ботсвана, шест в Южна Африка и още един в Хонконг, където вирусът е открит при мъж, пристигнал в страната от Южна Африка две седмици по-рано. Все още няма информация, показваща, че новият вариант на вируса може да бъде особено заразен и способен да се разпространява толкова бързо, колкото доминиращият в света Делта щам.
Том Пийкок, изследовател от Имперския колеж в Лондон, е първият, който призова да се обърне специално внимание на B.1.1.529. Според него новият щам има „наистина ужасен мутационен профил на шиповия протеин“.
„Невероятно големият брой мутации в шиповия протеин показва, че той може да бъде причина за сериозно безпокойство (предсказвайки, че ще се отклони от повечето от известните моноклонални антитела)“, пише Пийкок, цитиран от „Фокус“.
Ученият отбелязва, че макар засега да има изключително малък брой открити случаи на заразяване с новия щам, той трябва да се следи внимателно. Няколко други британски експерти се съгласиха с тази гледна точка, като подчертаха, че способността му да се разпространява ще играе ключова роля при определянето на потенциалната опасност от новия щам.
„Природата на вирусите предполага чести и произволни мутации и не е необичайно малък брой случаи да се появят, когато [следващият щам] има нов набор от мутации. Всеки вариант, показващ признаци на разпространение, се оценява бързо“, каза представител на създадената през април тази година британска агенция за здравна безопасност Мира Чанд.
Според директора на Института по генетика в Имперския колеж в Лондон, професор Франсоа Балот, новият щам може да се е образувал при човек с отслабена имунна система (вероятно пациент с ХИВ/СПИН, който не е получил подходящо лечение). Хроничното протичане на коронавирусната инфекция, с което имунната система не може да се справи, може да позволи на вируса в тялото на пациента да натрупа голям брой мутации наведнъж.