Оцениха като голяма грешка забавянето на първия коронавирус локдаун във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
321
epa09343727 British Prime Minister Boris Johnson departs 10 Downing Street for Prime Minister Questions at parliament in London, Britain, 14 July 2021. Johnson faces the MPs' weekly question time in the House of Commons. EPA/VICKIE FLORES

Източник: EPA/БГНЕС

Забавянето на първия локдаун заради коронавируса в Англия беше сериозна грешка, основана на групово мислене, което остана неоспорено. Това изтъкват британските депутати в публикуван днес доклад и добавят, че провалите при тестването на заразени и проследяване на техните контакти са изострили кризата, информира „Ройтерс“.

Комисиите по здравеопазване и наука към британския парламент публикуваха съвместно доклад в размер на 150 страници за уроците, научени от COVID-19 пандемията след часове на свидетелски показания от повече от 50 души, включително съветници по правителствена политика, здравеопазване и наука.
Недостатъците в отговора на COVID-19 във Великобритания бяха изложени в поредица от специални репортажи на „Ройтерс“, включително за забавяне на решението за затваряне, недостатъци в системата за тестване и проследяване и грешки, които доведоха до разпространението на пандемията в старческите домове.

В доклада на британските депутати се изтъкват притеснения и за трите, като се добавя „политически подход на фатализма“, който се е стремял да управлява, но не и да потиска COVID-19 заразените в ранните етапи на пандемията, което се определя като „сериозна грешка“.

„Нашата програма за тестване и проследяване отне твърде много време, за да стане ефективна. Правителството прие сериозно научните съвети, но трябваше да има повече предизвикателства от всички към ранния консенсус във Великобритания, който забави по-всеобхватен локдаун“, подчертаха депутатите Джеръми Хънт и Грег Кларк, които ръководят комисиите, написали доклада.

Великобритания е регистрирала 137 763 починали от COVID-19 от началото на епидемията, с което се нарежда на осмо място в света по брой починали по време на пандемията след САЩ, Бразилия, Индия, Мексико, Русия, Перу и Индонезия.

В доклада се посочва, че ваксинацията срещу COVID-19 е била добре планирана и изпълнена, но предупреждава, че ще трябва да се извлекат цялостни поуки, за да се избегнат повтарящи се грешки, и препоръча по-голям акцент върху планирането при непредвидени ситуации при пандемия.

„Отговорът на Обединеното кралство, със забележителното изключение от разработването и използването на ваксини, в по-голямата си част беше твърде реактивен, за разлика от предвиждащия“, се подчертава в доклада.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!