Първи ТВ дуел за лидерския пост в Лондон – битката за духовното наследство на Тачър

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
149

Лиз Тръс и Риши Сунак се борят за консервативните ценности. Сунак успя да спечели първия тв дуел с малка преднина

Снимка: EPA/Jeff Overs/BBC

Лиз Тръс и Риши Сунак си размениха ожесточени удари в първия телевизионен дуел за лидерския пост на Консервативната партия във Великобритания. Както се очакваше, намаляването на данъците беше в центъра на едночасовия дебат в Stoke-on-Trent. Докато външният министър на Обединеното кралство Тръс иска незабавно да намали данъчната тежест с около 30 милиарда лири, бившият финансов министър Сунак предупреждава да не се използва намаляването на данъците за увеличаване на държавния дълг и за по-нататъшно стимулиране на високата инфлация. Политическите коментатори в Лондон видяха в телегеничния Сунак леки предимства пред често скованата на външен вид Тръс, пише германският Handelsblatt.

 

Само няколко минути бяха необходими на двамата консервативни опоненти, за да се позиционират за данъчния спор: „Незабавно ще облекча гражданите, ще оттегля увеличението на вноските за държавното обществено осигуряване, а също така временно ще спра ценовата надбавка за насърчаване на зелените енергии”, обяви в началото Тръс. Сунак нарече данъчните планове на конкурентката си „безотговорни”. Според него това ще остави планина от дългове за бъдещите поколения. „Здравите финанси са в основата на консервативната политика”, казва 42-годишният политик.

Победителят в надпреварата за лидерския пост не само ще оглави управляващата партия на торите, но и ще наследи подалия оставка министър-председател Борис Джонсън. Около 160 00 членове на партията, които могат да гласуват по пощата или онлайн до 5 септември, ще имат последната дума. Проучвания на общественото мнение дават на Тръс, която е подкрепяна от привържениците на Brexit и от дясното крило на партията, преднина пред съперника ѝ сред партийната база.

Затова Сунак премина в настъпление от самото начало на телевизионния дебат пред 80 избрани граждани. Бившият министър на финансите, който свали Борис Джонсън с оставката си през юни, не само осъди допълнителния дълг, който Тръс иска да поеме заради данъчните си планове, но също така посочи, че намаляването на данъците ще доведе до още по-голям ръст на инфлацията, която през юни нарасна до 9,4%, което може да принуди Английската централна банка да повиши рязко лихвените проценти. „Собственият ви икономически съветник очаква базов лихвен процент от седем процента”, упрекна Сунак партийния си колега, позовавайки се на съответните изявления на британския икономист Патрик Минфорд.

Тръс контрира, че в качеството си на финансов министър Сунак е довел данъчната тежест във Великобритания до най-високото ѝ ниво от 70 години насам. Според нея не е било правилно да се повишава корпоративният данък от 19 на 25% в условията на заплаха от рецесия, визирайки съответните планове на бившия министър на финансите. „По-високите корпоративни данъци забавят растежа”, твърди външният министър.

В спора за данъците на двамата кандидати се сблъскват два идеала на консервативната икономическа политика: Тръс разчита на дълбоко вкоренения инстинкт на своята партия за ниски данъци. Сунак апелира към не по-малко консервативното нежелание за икономика на кредит. Фактът, че и двамата кандидати могат да се позовават на идола на торите Маргарет Тачър, превръща двубоя в битка за душата на торите.

Дебатите по други въпроси бяха далеч по-малко противоречиви. И двамата кандидати възнамеряват да продължат изравняването на условията на живот между богатия юг на Великобритания и по-бедния север на страната, започнато от Джонсън. Докато Тръс планира специални икономически зони с ниски данъчни ставки в северните региони, Сунак разчита на данъчни стимули за частни инвестиции.
И двамата опоненти са единни по темата за Brexit

Двамата опоненти се съгласиха също, че Великобритания трябва да заеме много по-твърда позиция спрямо Китай. Докато до 2016 г. бившият британски министър-председател Дейвид Камерън горещо ухажваше поднебесната империя, сега торите се надпреварват с твърдост и демаркация спрямо Пекин. Тръс възнамерява да предприеме действия срещу китайски компании, като видео услугата TikTok, а Сунак иска да спре китайските инвестиции, ако те застрашават националната сигурност.

И двамата кандидати смятат да бъдат твърди по отношение на Brexit. Сунак с радост припомни, че неговият конкурент се е борил за оставането на Обединеното кралство в ЕС. Тръс се опита да компенсира този „недостатък”, като заяви, че иска да освободи Обединеното кралство от всички разпоредби, които са останали от ерата на ЕС.

Вторият телевизионен дуел между двамата кандидати ще се състои на 4 август.

По статията работи: Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!