Пътуване по време на пандемия – мисията невъзможна

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
394

Непрекъснато променящите се изисквания за влизане в страните, ограничените места в самолетите и високите цени на билетите спъват и съществените пътувания

Снимка: Patrick T. Fallon/Bloomberg

На фона на ръста на случаите на коронавирус, които вече надхвърлят 19 млн., авиокомпаниите не са много ентусиазирани да увеличават полетите си. Същевременно държавите непрекъснато налагат нови и нови правила при пътуванията.

Парализата на полетите подчертава колко дълбоки и трайни щети нанася пандемията. Броят на международните полети до САЩ, Австралия и Япония е спаднал с над 80% в сравнение с преди година, а полетите до Китай са намалели с над 94%, показват данните на авиационната база Cirium.

Пътуващите трябва да проявят креативност, за да се качат на самолет. Групи за подкрепа се появиха във Facebook и WeСhat за онези, които са останали на хиляди километри от работата си, домовете и семействата си. Те не могат да си купят билети, за да отидат където искат. Някои се опитват да организират частни чартърни полети, а туристически агенти признават, че буквално подкупват авиокомпании за и без това ограничените места. Други харчат огромни суми за полети в бизнес или първа класа само за да бъдат върнати, защото нямат подходящи документи.

„Много хора и семейства са разделени“, коментира Ариел Лий, майка в Шанхай, която администрира няколко Wechat групи от 1650 членове, които се опитват да влязат в Китай. „Най-трудното е, че няма ясни насоки и няма крайна дата за това“, казва тя.

Обнадеждаващите съобщения за коридори за пътуване през лятото изчезнаха, заменени от консенсус, че глобалните пътувания няма да се подновят ефективно преди да бъде произведена ваксина.
„Няма да видим съществени възстановяване на международни пътувания в близко бъдеще“, казва Стивън Квак, асоцииран партньор на OC&C Strategy Consultants Ltd. „Пандемията има и последващо въздействие отвъд избухването на вируса – причинява забавяне на световната икономика, което ще отслаби апетита за пътувания в дългосрочен план“, допълва той.

По-високи цени

Крис Уелс е в родния си град в щата Тексас, САЩ, от половин година и с нетърпение търси начин да се върне в Гуанджоу, град в Южен Китай, където живее и работи повече от десетилетие. Международните пътувания до Китай бяха силно ограничени от Вашингтон с цел овладяване на привнесените инфекции. Местата в наличните полети свършват мигновено.

Уелс, мениджър в международна компания за доставки, е намерил само билет първа класа от Чикаго до Шанхай през Цюрих на цена от 8 800 долара. „Това беше единственото място на разположение“, казва той. „Обикновено никога не плащам толкова много за билет, но отчаяно исках да се върна, така че го купих“, посочва той.
Чери Лин, туристически агент, базиран в Шанхай, казва, че компанията и плаща отстъпки на авиокомпаниите – повече от 10 000 юана (1 438 долара) на място, за да получи билети по популярни маршрути от и до САЩ и Великобритания, които да предложат на клиентите си.

Местата в полетите са ограничени заради здравните изисквания, което увеличава цената. Билет за директен полет от Лондон до Шанхай в момента струва около 5 хил. долара, казва Лин. Въпреки това и те бързо се купуват.

Този месец вероятно ще се появят и допълнителни места, тъй като все повече авиокомпании възобновяват полетите, „но все още не са достатъчни, за да могат всички да си намират лесно онлайн“, допълва тя.

Промяна на правилата

Джесика Катрера, 44-годишна американка, която живее в Хонконг повече от десетилетие, е искала да се върне в азиатския финансов център миналия месец, когато градът внезапно е започнал да иска отрицателен тест за коронавирус от пътниците от страни с висок риск, включително и САЩ. Тя е трябвало да представи резултат от тест, направен най-рано 72 часа преди да се качи на полета, както и писмо, подписано от правителствен служител, което да доказва, че лабораторията е акредитирана.

Получаването на резултати от тестове в рамките на 72 часа е трудно в САЩ, където резултатите обикновено не са достъпни около седмица. На нея и е било невъзможно и да осигури документа, който да докаже, че тестът е направен в акредитирана лаборатория.

В крайна сметка тя е намерила начин, като е летяла от Луисвил, Кентъки, до Чикаго, а оттам до Лос Анджелис, където е направила тест и е получила документ за акредитацията на лабораторията. Няколко дни по-късно тя се е качила на полета си за Хонконг, но други пътници не са били допуснати до самолета, защото не са имали всички изискуеми документи.

Люси Парахина, 33-годишна австралийска фотографка, е решила да остане в Лондон, където живее от две години. През юни обаче тя започва да планира завръщането си у дома, защото работната и виза за Великобритания изтича. Тя си е намерила еднопосочен билет от Лондон до Сидни за по-малко от 700 паунда (922 долара) с Qatar Airways, но полетът й е отложен.

Тя вече е напуснала работата си в Лондон и е подала предизвестие, че се отказва и от жилището си, т.е. няма да има доходи и дом, за да остане на Острова след септември. Заради втората вълна на вируса в Австралия обаче вероятно ще и се наложи да остане някак.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!