Прогнозите за намаляване на лихвените проценти на АЦБ остават
Снимка: Hollie Adams/Bloomberg
Паундът отчете най-голямия си ръст от почти два месеца, след като Обединеното кралство и Европейският съюз се споразумяха да продължат преговорите, запазвайки живи надеждите за търговско споразумение, съобщи Bloomberg.
Стерлингът поскъпва с 1,5% спрямо долара до 1,3417 долара към 15:19 часа българско време, след като премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се съгласиха да продължат да работят по споразумение след Brexit. Валутата получи допълнителен тласък от главния преговарящ на ЕС Мишел Барние, който каза, че търговската сделка с Великобритания може да стане факт тази седмица.
Доходността на държавните облигации в Обединеното кралство се покачи с шест базисни пункта до 0,23%, като банковите акции в Обединеното кралство и тези на строителните компании са сред най-големите печеливши в Европа.
„Паундът се представи добре и се очаква последните събития да натежат и на лихвените проценти в Обединеното кралство“, каза Питър Шафрик, стратег в RBC Europe Ltd. „Все пак оставаме убедени, че дори в случай на пробив в последната минута икономическите последици в началото на следващата година ще бъдат много забележими и очакванията за намаляване на лихвените проценти на АЦБ ще останат“, обясни анализаторът.
Преговарящите по Brexit имаха срок до неделя да постигнат сделка.Много банкови стратези прогнозираха, че преговорите наистина ще продължат, а участниците на пазара вече свикнаха с безброй пропуснати срокове и разговори в последния момент около Brexit през последните години.
Въпреки облекчението от новините около преговорите разходите за хеджиране срещу срив на паунда спрямо еврото са близо до най-високите си нива от 2016 г.
Ако търговско споразумение не бъде постигнато до края на годината, десетилетия на свободно движение на стоки, услуги, хора и капитали ще приключат внезапно. Британските фирми ще се върнат към търговия с ЕС по правила, установени от Световната търговска организация през 1995 г. Това означава, че вносът и износът за ЕС ще бъдат предмет на договорени от СТО тарифи – по същество данък върху стоките. Bloomberg Economics изчислява, че британската икономика ще претърпи краткосрочен шок от около 1,5% от продукцията.
Подобен сценарий може да подтикне АЦБ да намали лихвените проценти под нулата за първи път, казват от BofA Global Research.
Според анализаторите това, което въпреки всичко ще предизвиква безпокойство, е, че способността на пазара да поеме рисково събитие като Brexit е драстично отслабена предвид предвид наближаването на края на годината.
В случай на пробив в преговорите анализаторите от Goldman Sachs Group очакват повишаване на доходността по облигациите, след като при 10-годишните държавни облигации миналата седмица тя се стопи до най-ниското ниво от два месеца поради загриженост за Brexit без сделка.
По статията работиха: Веселина Василева, редактор Десислава Попова
investor.bg