Пазарът на бизнес имоти в Лондон ще се съвземе догодина

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
97

Резултатът от изборите във Великобритания увеличава доверието на инвеститорите въпреки запазването на перспективите за хаотичен Brexit

Снимка: Архив Ройтерс

Сделките с бизнес имоти в Лондон се очаква да поемат нагоре през 2020 г., тъй като политическата несигурност, която преследваше пазара повече от три години, най-после започва да намалява.

Британският премиер Борис Джонсън има мнозинство в парламента след триумфа на неговата Консервативна партия на изборите, което му позволява да осъществи сделката си за Brexit и да изпълни обещанието си да изведе страната си от Европейския съюз идния месец. Това ще даде на предприемачи и инвеститори по-голямо доверие в момент, когато обмислят нови сделки, въпреки че перспективите за хаотична раздяла остават, ако Джонсън не успее да постигне търговско споразумение до края на следващата година.
„2019 ще бъде най-лошата година. Продължаваме да се движим с известна степен на предпазливост, но поне един елемент на несигурността отпада“, коментира Стивън Даун, ръководител на отдела за инвестиции в централен Лондон и международните инвестиции в консултантската компания Savills.

Bloomberg публикува шест графики, които показват как политическият риск е оформил пазара през 2019 г. и защо следващата година може да доведе до ръст на сделките и цените на офисите в Лондон.

Търсенето на площи обикновено задава тона на имотния пазар. В Лондон то е устойчиво въпреки прогнозите по време на референдума за Brexit в средата на 2016 г. за голям спад, ако избирателите решат да изведат страната от ЕС.
Стабилното търсене би трябвало да създаде условия за повишаване на наемите и на апетита на инвеститорите да купуват сгради и да стартират нови проекти, но ситуацията не беше такава. Несигурността се възцари, след като Великобритания пропусна крайните срокове за Brexit и свика парламентарни избори за излизане от безизходицата. В тези времена на объркване собствениците на имоти отложиха предлагането на сгради за продажба до изясняването на политическата ситуация.
Предприемачите също са предпазливи, като новото строителство е намалявало всяка година след гласуването за Brexit въпреки силното търсене, сочи ново изследване на Deloitte. Най-големите тръстове в Лондон за инвестиции в имоти са известни с предпазливостта си след голямата разпродажба заради референдума през 2016 г.

„Доста е изненадващо, че видяхме толкова малко нови проекти в Лондон през миналата година“, казва ръководителят на изследванията на бизнес имотите в Savills Мат Оукли.
Комбинацията от силно търсене и слабо строителство доведе до ниски нива на свободните площи. И тъй като търсенето надвишава новото предлагане, те продължават да намаляват.
Това доведе до повишаване на наемите в най-големите бизнес квартали в Лондон през последните две години. Oxford Economics прогнозира, че в града ще бъдат създадени около 203 хил. нови работни места в офиси през идните пет години, което създава условия за продължаване на ръста на наемите.
Стабилният наемен пазар предотврати намаляването на цените на офисите в Лондон с изключение на краткото свиване веднага след гласуването за Brexit. Но последиците от несигурността за бъдещите отношения на Великобритания с ЕС са най-видими при сравняването на Лондон с европейските му конкуренти. Доходността – цената на наемите като съотношение към стойността на имота, намалява рязко в Берлин и Париж, тъй като инвеститорите се насочват към имоти в търсене на възвръщаемост.
Това означава, че Лондон предлага значителна отстъпка, а резултатът от изборите „вече засили доверието на инвеститорите“ както към сключването на сделки, така и към цените догодина, отбелязва Джеймс Бекман, ръководител на отдела за инвестициите в централен Лондон в консултантската компания CBRE.

По статията работи: Божидарка Чобалигова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!