След 18 юли не можем да говорим само от рискове от терористични атаки. Имаме нова реалност и си даваме сметка, че е налице тежък проблем за сигурността на страната. Трябва да се направи Национален ситуационен център.
Това призна президентът Росен Плевнелиев при откриването на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС).
Темата е „Механизъм за сътрудничество и проверка: функциониране, проблеми и тенденции“. Темата за терористичния акт в Бургас влезе като извънредна точка.
По думите на държавния глава терористичният акт на летището бил видимо добре планиран и било трудно да се предвиди. Той го определи като „дръзко и грубо предизвикателство пред националната сигурност“, предаде Дарик радио.
Трябва да се положат всички усилия, за да се гарантира на обществото, че терористичен акт няма да се повтори и невинни хора няма да преживеят ужаса на терора отново, призова той, съобщи БТА.
Плевнелиев посочи, че ефективното противодействие на тероризма изисква да се осмисли ролята на Съвета за сигурност към МС и мерките, които трябва да се предприемат за утвърждаването му като работещ орган в условия на кризи. Президентът каза, че е необходимо да се обмисли възможността да се ускори създаването и на помощни органи към съвета като изграждането на Национален ситуационен център.
„Необходимо е да подходим държавнически. Трябва да се отговори на въпроса – какво трябва да се направи, за ограничаване на риска от нов терористичен акт”, заяви президентът, цитиран от БГНЕС.
Той призова въпросът да не се политизира и обясни, че не е време за политическо печелене на дивиденти.
Според него прецизно трябва да се изследват процесите в средата за сигурност – „да отговорим на въпросите какво и как се промени в нея, адекватен ли е моделът, по който противодействаме на тероризма, отделяме ли необходимите ресурси, как разпределяме и управляваме, защо именно в България се случи“.
На основата на задълбочен анализ трябва да набележим конкретни и комплексни мерки за превенция и противодействие на тероризма, каза Плевнелиев.
По думите му, не бива да има заблуда, че може да се открие елементарно решение и да сведе проблемът само до конкретни институции, организации или лица.
„Необходим е системен подход и решения. В тежки моменти са силни тези, които търсят решения на проблемите, а не само виновните за тяхното възникване. Казусът е труден, именно затова координацията и сътрудничеството между всички институции е от решаващо значение”, коментира Плевнелиев.