България и Румъния трудно се доближават в развитието си до останалите държави от ЕС, а по състоянието на икономиката, качеството на живот, нивото на демокрация и държавното управление остават съизмерими с останалите държави от Балканите.
Това сочи индексът на наваксването (Catch-up Index), изработен от експерти на институт „Отворено общество“, пише „Класа“. Изследването сравнява България с останалите 26 държави – членки на ЕС, и готвещите се за присъединяване Хърватия, Исландия, Сърбия, Черна гора, Албания, Турция, Македония, Босна и Херцеговина.
По основните 4 критерия за състояние на икономиката, качеството на живота, демокрацията и държавното управление страната ни е на 28-о място, след Хърватия, но преди Румъния, съобщи експертът от „Отворено общество“ Ася Кавръкова при представянето на анализ за членството на България в ЕС и конкурентоспособността на българската икономика.
При сравняването на 35-те европейски държави са използвани 47 критерия за оценка, като държавите са разпределени в шест клъстера по сходно ниво на развитие.
България е поставена в петата група заедно с Хърватия, Латвия, Румъния и Черна гора, като след тях са очакващите за членство в ЕС Сърбия, Македония, Турция, Албания, Босна и Херцеговина.
Въпреки че по степен на икономическо развитие индексът на страната е висок, то качеството ни на живот е по-ниско дори от стандарта на държави като Сърбия и Черна гора. Сравнявайки нивото на настигане на всички новоприсъединили се държави към старите членки от ЕС, експертите установяват, че Чехия, Естония и Словения са най-близо до първите 24 държави от съюза.