По-ниските наеми в Лондон са лоша поличба за цените на жилищата

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
315

Ключов фактор за проблемите на наемния пазар е изтичането на хора, които напускат британската столица

Снимка: Bloomberg LP

Традиционно процъфтяващият наемен пазар в Лондон изпитва сътресения, като щетите са особено явни в най-високия сегмент. А наемателите, собствениците на имоти и притежателите на жилища ще усещат последиците още известно време, пише Bloomberg.

Ключов фактор за проблемите на наемния пазар е изтичането на хора, които напускат Лондон, особено високо платените и икономически мобилни служители, както заради пандемията, така и заради Brexit. По данни на британската Национална статистическа служба през лятото на 2020 г. 893 хил. души, които не са жители на Великобритания, са напуснали страната. Финансираният от правителството Economic Statistics Centre of Excellence счита, че броят на напусналите е дори по-висок – 1,3 млн. души, като над половината от тях са си тръгнали от Лондон. Това се равнява на един на всеки 12 души.

Това води до по-малко наематели и спад на наемите. За хората, които живеят под наем, това означава по-голям избор на жилище и повече възможности за преговори за цената. Но няма особени признаци по-ниските наеми да привличат повече хора в града. Много служители продължават да работят от вкъщи, а липсата на възможности за работа за наскоро завършилите означава по-малко надежда за обичайния приток на нови жители през лятото.

Собствениците на имоти също не се справят добре. Ниската доходност от наеми във всички ценови категории отдавна е характерна за Лондон, тя е по-ниска от която и да е друга част на страната. (Наемите в столицата може да са високи, съотнесени към доходите, но спрямо цената на недвижимия имот, в който живее наемателят, от години наемът е по-привлекателен от закупуването на жилище.) Имотите под наем често се притежават като трофеен актив, а собствениците са спокойни, че допускането за ликвидност и безкрайното чуждестранно търсене ще тласкат нагоре стойността на недвижимия имот. Сега тази илюзия рухва.

Данни на имотния портал Zoopla сочат, че търсенето от частни собственици за закупуване на имоти под наем е намаляло с над 50% спрямо пет години по-рано. Спадът се задълбочава от по-високия с 3% гербов налог за втори жилища, който е в сила от април 2016 г., и рязкото повишаване на лихвите по ипотечните кредити за имоти, закупени с инвестиционна цел. Последиците от него се усещат най-силно при първокласни активи като в централната част на Лондон.

 

Затова най-изявените спадове на наемите са регистрирани в най-високия ценови сегмент във вътрешни градски квартали като „Кенстингтън“ и „Челси“, „Уестминстър“ и „Ислингтън“. В същото време крайградските квартали са предпазени благодарение на осезаемата промяна към по-големи имоти в провинциални райони, породена от пандемията. Тази промяна тласка нагоре цените на жилищата в други части на Великобритания. (При наемите извън Лондон почти няма промяна.)

Докато наемите намаляват, цените на жилищата и данъците растат. Много собственици едва сега осъзнават последиците, когато попълват данъчните си декларации за 2019-2020 г., крайният срок за които е 31 януари. Те откриват до каква степен намаляването на придобивките като приспадането на разходи по ипотечни кредити се отразява на счетоводния им баланс. А продължителната забрана на правителството за принудително извеждане на наематели по време на пандемията също изяжда приходите им от наеми, тъй като в момента около 7% от наемателите имат закъснели плащания.

Накратко, да си собственик на жилище в Лондон вече не е толкова привлекателно, колкото беше. Но наемането на малко по-евтин луксозен апартамент в бляскав квартал все още изглежда по-невъзможно от всякога за повечето хора. Пазарът ще трябва да се самокоригира.

Засега последиците за цените на имотите са скрити заради ваканцията от гербовия налог, която създава изкуствено бързане за закупуване на жилище. Но заради перспективите за нарастване в бъдеще на данъците върху капиталовите печалби, прибавящи се към растящите разходи, вероятно повече собственици на имоти ще продадат жилището си. За тях ще е трудно да забавят загубите от наематели, които не са могли да си платят наема по време на кризата. А по-гъвкавият подход към работата вероятно ще запази търсенето на жилища под наем в британската столица доста под нивата преди пандемията. Това означава, че в крайна сметка ще стане по-трудно да се отдават жилища под наем.
Затова вместо спадащите наеми да предвещават бързо връщане на жители в Лондон, те най-вероятно показват какво ще се случи с цените на имотите в града. Макар че има известни надежди за възобновяване на търсенето от чужбина – министерството на вътрешните работи очаква над половин милион жители на Хонконг да се преместят през идните няколко години, много от които ще се установят в Лондон, това ще се случи постепенно.

Никога не е било по-ясно, че Лондон винаги ще е глобален град – той има нужда чужденците да се увеличават и да оцеляват, а това важи и за цените на имотите.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!