Потомствен дипломат, забележителен полиглот и филантроп, той носеше България в сърцето си цял живот
Иван Станчов, български дипломат и бивш външен министър, е починал тази сутрин в дома си в Шотландия на 92 години, съобщи в.„24 часа“.
Изданието се позова на съпругата на Станчов Александра, която е съобщила за кончината в българското посолство в Лондон.
Семейството на Станчов е принудено да емигрира от България по политически причини през 1943 г. Той има трима братя и три сестри. Син е на Иван Димитров Станчов (1897-1972 г.) и Марион Мичъл Станчов (1903 – 1994 г.). Роден е на 1 април 1929 г. в София.
След 47 години в изгнание Иван Станчов се завръща в родината за първи път през 1990 г. и помага на демократичните сили. От следващата година става посланик на България във Великобритания и първи посланик на страната ни в Република Ирландия.
Връчва акредитивните си писма на кралица Елизабет II, облечен в посланическия костюм на дядо си Димитър Янев Станчов (1863-1940 г.), който също е бил български посланик във Великобритания през 1908 г. и от 1922 г. до1924 г., външен министър през 1906 г. и министър-председател през 1907 г.
Иван Станчов служи като външен министър и в служебното правителство на Ренета Инджова през 1994-95 г.
Известен е с благотворителността си. Основал е фондация „Карин дом“ и дом „Гаврош“ във Варна.
Завършил Джорджтаунския университет във Вашингтон, той е полиглот – освен родния си български, владее английски, френски, немски, италиански, гръцки, испански, португалски,
Служи в Американската армия в Германия, работи за корпорацията IBM в Ню Йорк, Рио де Жанейро и в Париж. Бил е вицепрезидент на корпорациите „ИТЕЛ“ и „Сторидж текнолъджи“ в Лондон. От 1980 г. има самостоятелен бизнес – основава за информационни технологии „Креста маркетинг“.
Иван Станчов или Джони, както го наричат приятелите му е филантроп, пътешественик, градинар, мечтател и вечен оптимист, за когото няма невъзможни неща, посвещава живота си на каузата на децата със специални нужди и вдъхновява много последователи да мечтаят заедно за един по-добър свят.
Може да научите повече за него от филма “Рицарят с раница”: