Под 1% са засетите площи, които са били унищожени от дъждовете в началото на лятото.
Това сочат актуалните данни на земеделското министерство за хода на жътвата. Най-много постадали посеви има с пшеница- над 43 хил. дка, което представлява 0,4% от засетите. Унищожените декари с ечемик са над 19 хил. или 0,8% от всички.
Най- много пропаднали площи са регистрирани в областите Ямбол, Плевен, Търговище, Бургас и Варна, съобщиха от ведомството.
Въпреки малкото унищожени декари, преди дни и от министерството, и от сдружението на зърнопроизводителите съобщиха, че неблагоприятните климатични условия са оказали влияние върху качеството и добивите на различни места в страната.
Към момента са ожънати 99,9% от засетите с рапица площи като са прибрани над 460 хил. тона от културата, което е леко увеличение спрямо миналата година. През тази обаче фермерите засяха повече площи с рапица.
Според данните на агроведомството средният добив от декар за страната е 262 кг, като най-висок е бил в Разградска област- 309 кг от дка, както и в Добричко- 305 кг от дка.
В напреднал етап е и жътвата на ечемика. Към момента зърнопроизводителите са реколтирали 99,4% от засетите площи с културата и са прибрали 765 хил. тона. България произвежда ежегодно между 800 и 850 хил. тона ечемик.
Според данните от статистиката средният добив за страната е 338 кг от дка като в Добрич той е достигнал 414 кг, а в Разград- 418 кг.
Жътвата на пшеницата също е към своя край. Към момента са реколтирани 97,9% от засетите площи, а по предварителни данни на агроминистерството производството надхвърля 3,7 млн. тона. Средният добив в страната 363 кг от дка като в Добрич са постигнати 439 кг от дка, в Разград- 431 кг от дка, а във Варна- 412 кг от дка.
От земеделското министерство съобщиха, че в страната има преходен запас от 316 хил. тона. “Очаква се общото предлагане на пшеницата за пазарната 2010/11 год. да бъде около 3,9- 4 млн. тона, което е близо до миналогодишното”, съобщиха от ведомството. През 2009 г. на пазара имаше 4,1 млн. тона пшеница.