Не вярвам да се стигне до отзоваване на български дипломати от Русия, коментира Ивайло Калфин
Снимка: Олег Попов, Investor Media Group
„Новата Студена война вече започна”, обобщиха политолозите Кольо Колев и Димитър Ганев по повод шпионския скандал с отравянето на Сергей Скрипал, който доведе до експулсирането на руски дипломати по цял свят.
Вчера премиерът Бойко Борисов извика посланика ни в Москва Бойко Коцев за консултации.
Според политолозите ходът на Борисов е добър – от една страна се солидаризираме, от друга не гоним дипломати, каза Кольо Колевпред bTV. Според него щетите биха могли да бъдат много повече, освен икономиката и туризма – става дума за нагнетяване на напрежение и ограничаване на дипломатическите контакти.
„Самата тази сценка с експулсирането на посланиците изглежда безумна. Обществеността не е получила нито едно потвърждение, че това идва от Русия”, коментира още Колев.
„Живеем в момента с най-ниската точка на отношенията между Запада и Русия от Кубинската криза насам. В последните четири години светът се движи към повишаване на напрежението и хората не си дават сметка колко сме близо до реален конфликт”, коментира Димитър Ганев.
Той допълни още, че светът се намира в много ясен преход от еднополюсен към многополюсен. „Когато минаваме от един световен ред на друг, това минава през война”, каза още Ганев.
“Не вярвам да се стигне до отзоваване на български дипломати от Русия”, коментира пред БНР бившият министър на външните работи Ивайло Калфин, който в момента е съветник на еврокомисаря Гюнтер Йотингер.
„При случая с отравянето на получилия убежище във Великобритания шпионин Сергей Скрипал Западът прави опит да се обедини и да предизвика световна реакция срещу Русия, а от своя страна Москва опитва да раздели европейските партньори“, посочи Калфин.
Според него ако е имало налице убедителни доказателства, че Москва стои зад нападението, вероятно е щяло да има реакция от страна на всички държави от НАТО и ЕС.
„Очевидно е, че не са убедителни за всички страни партньори, защото не всички реагират. От Европейския съюз, ако не се лъжа, 14 страни реагират. Реагират и очевидно, че има натиск в страни, които са от Западните Балкани и които очакват да бъдат приети в Европейския съюз и в НАТО. Така че натискът не е равнозначен на допълнителна информация и то убедителна информация“, изтъкна Калфин. Той допълни, че тенденцията за влошаване на отношенията е много опасна и притеснителна и може да доведе до тежки последствия по света.
Бившият външен министър обясни, че викането на посланика ни в Москва за консултации с правителството е по-слаба мярка в сравнение с отзоваването на дипломати. По думите му става въпрос за лична преценка и това дава възможност на България да има собствена позиция по случая.
„Всяка държава преценява дали да го направи (да отзове дипломати – бел. ред.), дали да се довери на чуждата преценка, или да потърси все пак и собствена преценка в случая. Така че, ако се стигне до отзоваването, това значи България да отиде в „челните редици“ на реакцията – не вярвам това нещо да се случи, поне засега, въпреки че, както ни е променлива позицията, надали може да се каже определено“, коментира Ивайло Калфин.
Очаква се днес посланикът ни в Москва Бойко Коцев да се прибере в София за консултации относно реакцията на страната ни по казуса „Скрипал“.
Европейският съюз подкрепи Великобритания по случая, като голяма част от страните членки решиха да експулсират руски дипломати.
По статията работиха: Евгения Маринова, редактор Десислава Попова
investor.bg