Премахване на входните визи за членове на семействата на Европейски Граждани във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1375

Правото на достъп до Великобритания,на

членовете на семействата на европейски граждани (ЕГ), които сами не са граждани на страна членка на ЕС се базира на европейското законодателство и по специално на Директива 2004/38/ЕС. В тази връзка директивата предвижда в чл 5 (2), че членовете на семействата на ЕГ(Европейски Граждани) са освободени от изискванията да притежават валидна входна виза, ако притежават документ (Residence card), който е издаден в съответствие с чл. 10 от Директивата в страната от която пристигат.

Каква беше ситуацията до скоро?

Великобритания отказваше достъп на границата на членове на семейството на ЕГ с аргумента, че нямат необходимите входни визи. За целта, според вътрешното законодателство, на Великобритания, граничните власти изискваха от членовете на семействата на ЕГ, преди да пътуват до страната, да кандидатстват за “EEA Family permit”, който се издаваше за 6 месеца. На практика, често тези кандидатствания завършваха с отказ от Home Office базиран на принципа на защита от злоупотребата с права, като например на основание фиктивен брак. Тази процедура беше залегнала и във инструкциите за работа на имиграционните власти. Въпреки очевидното противоречние на вътрешното с европейското законодателство, практиката на граничните власти беше оправдана от правна страна, защото не съществуваше съдебно решение, което да има достатъчна тежест и с което да се поставят нещата в европейски правен контекст. Още повече, че Великобритания никога не е била част от Шенгенското споразумение, чиито членки са длъжни стриктно да спазват европейските правила за пътуване, каквато беше и практиката на другите държави членки на споразумението.

Какви са промените в имиграционните правила?

Съществени промени настъпиха след съдебно решение по делото на „McCarthy and Others v Secretary of State“. В това дело г-н Маккарти, лице с двойна националност (Англиски и Ирландска) и съпруга с Коломбийски паспорт, е трябвало да пътува до Великобритания от Испания, придружавана от семейството си. Всеки път, когато се е налагало да пътува, Г-н Маккарти е трябвало да изважда “EEA family permit” за съпругата си, което е ставало само в Британското посолство в Испания, а документа е изваждан на основание на “Immigration (EEA) Regulations 2006”. В тази връзка трябва да се спомене, че на практика, правилата за достъп до Великобритания бяха засилени индиректно с поставените изисквания към авиационите превозвачи, които отказваха издаването на билети за пътуване на лица без входящи визи в паспорта, какъвто документ представляваше “EEA family permit”.

Афектиран от непрекъснатите неудобства, семейството на г-н Маккарти завежда дело във Британския Висши административен съд на основание на несъответствие на вътрешното законодателство на Великобритания с европейските директиви. Съдът, сизиран от страните, поисква официално тълкуване на чл. 5 (2) от Директива 2004/38 и на други съответстващи въпроси от Европейският съд. Европейският съд, в своето тълкувателно решение, официално потвърдждава правата на членовете на семейството на ЕГ да бъдат третирани, като изключение от националните визовите правила и правото им да пътуват без визи до други европейска държави, различни от тези по местопребиваването им, ако притежават европейски сертификат за престой в друга държава членка. В случая с Великобритания, това решение на практика сложи край на изискванията за входни визи за членове на семействата на ЕГ, поданици на страна извън ЕС, но притежават европейски сетификати. Европейският съд, в своето тълкувателно решение, утвърди, че отказ за достъп не може да се опира на доктрината за “Аbuse of rights”, ако няма конкретни доказателства и лицето притежава съответният документ за пребиваване. С последващо решение на британският Върховен съд, се сложи край на една несъответстваща на закона практика на Home Office да създава административни пречки пред европейските граждани и да възпрепятства правата на свободно придвижване в рамките на ЕС за членовете на техните семейства.

На последно място, с оглед на въпроса за правото на всяка държава членка да извършва необходимите гранични проверки, европейският съдът утвърди, че тези права съществуват, но могат да бъдат упражнявани по отношение на европейските граждани и членовете на семействата, само и дококото се основават на европейското законодателство и предвидените в него ограничения. Допълнителни ограничения, утвърдени с вътрешни правни норми в случая на Великобритания, се считат незаконни.

Каква е настоящата официална позиция на Home office?

След решението по горепосоченото дело, Home Office направи изменения на инструкциите относно визовите проверки по границите при пътуване до Великобритания. Все още същетвува възможност за издаване на “Family permit”, но само като алтернатива, а не като задължителен реквизит и необходим документ за достъп до страната.

Адвокат Любомир Явричев

„Статиите от тази рубрика дават обща справка и коментар по темите и не трябва да се разглеждат като решения за индивидуaлни казуси“

Ако имате въпроси от тази статия, се свържете с Адвокат Явричев на телфон: 07877675428

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!