Принц Уилям излиза в бащинство

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
416

Поданиците на британската кралица Елизабет II впериха в понеделник взор в лондонската болница "Сейнт Мери" в трепетно очакване херцогинята на Кеймбридж да роди бъдещия им 43-ти поред монарх след

Уилям Завоевателя.

Точно в 7,30 ч сутринта (9,30 ч българско време) кралски говорител съобщи лаконично, че Кейт Мидълтън е откарана час и половина преди това в родилното в „ранен етап на раждане“. С нея бил и съпругът принц Уилям.

Височайшата родилка бе настанена в луксозен болничен апартамент с всякакви екстри в частното крило „Линдо“, където в 21,03 ч на 21 юни 1982 г. принцеса Даяна е родила Уилям. Денонощие престой там плюс хонорарите на лекарите и акушерките излиза около 14 470 паунда (16 840 евро).

За Кейт (31 г.) се грижи личният гинеколог на кралицата сър Маркъс Сечъл (69 г.) и отговорникът за цялото кралско семейство д-р Алън Фардинг (50 г.), бивш годеник на журналистката от Би Би Си Джил Дандо, която беше убита през 1999 г. Източник от Бъкингамския дворец довери, че Кейт ражда по естествен начин и че „работата напредва добре“.

Твърди се, че младата кралска двойка не е знаела пола на бебето до самото раждане. Но след приети тази пролет законови промени, дори новороденото да е момиченце, един ден то ще бъде монарх, независимо дали по-късно ще му се роди братче. Бебето Кеймбридж, както шеговито го нарича пресата на Острова, все пак ще трябва да чака първо дядо му принц Чарлз да наследи трона от Елизабет II, а след него крал да стане и Уилям.

Кралица Елизабет II, която управлява вече 61 години, чакаше в двореца Уиндзор да стане първият британски монарх от 119 години, на когото още приживе се ражда правнуче бъдещ престолонаследник. За последно това се е случило през 1894 г., когато на кралица Виктория се е родил правнук – бъдещият крал Едуард VIII.

Принц Уилям превърна в традиция прецедента, поставен от баща му Чарлз, и присъства на раждането на наследника си. Дядо му – принц Филип, например играел скуош, докато Елизабет раждала първородния им син.

Щастливият млад татко Уилям, който е пилот на боен хеликоптер от военновъздушните сили на баба си, си взема 2 седмици отпуск по бащинство, за което ще получи 273,56 паунда (318,47 евро) заплата.

През първите 6 седмици, докато завърши ремонтът за 1 млн. паунда на двореца Кенсингтън, бебето ще е в къщата на родителите на Кейт в окръг Бъркшир.

Благата вест пътува час

Обнародването на новината за появяването на бял свят на бебето Кеймбридж става по стара британска традиция. Докторите подписват петиция с часа, датата на раждането и теглото на детето. Белият лист с кралския герб се слага в рамка и куриер го откарва с полицейски ескорт до Бъкингамския дворец, където се поставя на златен статив в двора пред парадния вход.

Процедурата трае близо час, освен ако раждането не стане след 22,30 ч. Тогава златният статив с прокламацията се поставя пред двореца чак в 9,00 ч на следващата сутрин. По протокол следват 103 топовни салюта.

Първото дете на принц Уилям и съпругата му Кейт е едва вторият британски престолонаследник, роден в болница. Причината е, че в миналото било прието родилните отделения да се ползват само от бедняците.

Бащата на Уилям – принц Чарлз, е роден в Бъкингамския дворец. А Елизабет II проплакала за първи път в дома на дядо си и баба си по майчина линия на „Братън стрийт“ №17 в лондонския квартал Мейфеър.

До последно залози за името

Името на новородения наследник на британския кралски престол най-вероятно няма да стане известно веднага, писа в. „Гардиън“.

Изданието припомни, че през 1982 г. принц Чарлз и принцеса Даяна са решили първородният им син да се казва Уилям цяла седмица след раждането. Името на Чарлз пък било пазено в тайна почти цял месец до кръщенето му през декември 1948 г.

Според лондонските букмейкъри, ако бебето Кеймбридж е момиченце, ще се казва Александра, както е второто име на кралица Елизабет II. А ако е момченце, ще е Джордж.

Нататък в залозите за женски имена следват Шарлът, Елизабет, Виктория, Изабела и Даяна. А за мъжки – Джеймс, Хенри и Артър.

Над 1 млн. паунда са заложени не само за името на кралското бебе, но и за пола му (най-много за момиче), цвета на косата (кестенява) и теглото му (средно за 3,400 кг).

Британските престолонаследници се кръщават без фамилни имена. Но ако искат, от 1917 г. използват Уиндзор или Маунтбатън-Уиндзор, за да не дразнят британците с германското Сакскобурггота. Когато са на военна служба, принц Уилям и брат му принц Хари ползват фамилията Уелс.

Кралицата и Чарлз измамно спокойни

Кралица Елизабет II и престолонаследникът принц Чарлз демонстрираха измамно спокойствие след гръмването на новината, че Кейт Мидълтън е почнала да ражда, писа в. „Дейли мейл“.

Нейно величество прекара нощта срещу понеделник в замъка Уиндзор извън Лондон и се върна в Бъкингамския дворец с кола чак в ранния следобед. Според изследователи на монархическите традиции не се очаква тя да посети родилката в болницата „Сейнт Мери“ преди да замине в петък на традиционната си лятна ваканция в Балморал, Шотландия.

Щастливият дядо принц Чарлз пък бе застигнат от радостната вест, докато пътуваше с парен влак за Националния железопътен музей в Йорк, Северна Англия.

Междувременно започнаха да пристигат първите подаръци от чужбина за новороденото кралско бебе. Свалената наскоро от поста си бивша австралийска премиерка Джулия Гилард е пратила оплетено лично от нея кенгуру. Финландски доброжелатели пък дариха на принц Уилям и Кейт Мидълтън кошница с бебешки дрешки, специален сутиен за родилки и дори няколко презерватива.

Подранил подарък за Елизабет II

Принц Уилям и Кейт Мидълтън планираха да поднесат на кралицата новината, че ще си има правнук престолонаследник, като коледен подарък. Но им се наложи да го направят още на 3 декември, припомни АП.

Първите етапи от бременността се оказаха изключително тежки за херцогинята на Кеймбридж. И дори се наложи тя да постъпи в болница заради интензивно гадене и обезводняване. Тогава и простолюдието разбра, че младото семейство ще си има бебе.

Радостната новина бе помрачена от необмислена постъпка на двама австралийски радиоводещи, които успяха да се информират подробно за състоянието на Кейт с измама. Те се обадиха в болницата „Едуард VII“ и се представиха за Елизабет II и съпруга й принц Филип. Дежурната сестра им повярва и им разказа всичко. Три дни по-късно тя се самоуби от срам.

Кейт бе изписана от болницата няколко дни по-късно, но според запознати гаденето е продължило чак до 21-вата седмица на бременността. След като се съвзе, тя продължи с публичните си изяви чак до 15 юни, когато от Бъкингамския дворец обявиха, че до раждането остава точно месец.

Макар и да пази до последно в тайна пола на бебето, Кейт все пак се изпусна и призна, че би искала да е момче.

Министри пазели да не стават смени

През далечната 1688 г., след 15 години брак, втората жена на последния католически крал на Англия – Джеймс II, му родила син. Това станало пред публика от 42-ма велможи и свещеници. Дори тяхното присъствие обаче не било достатъчно, за да спрат слуховете, че чуждо бебе е било вкарано тайно в стаята на родилката, за да се осигури продължаването на католическото управление на Острова. Същата година Джеймс II е свален от трона от Уилям Завоевателя и отрочето му така и не става крал.

Чак през 1894 г. кралица Виктория пуска на раждането на правнука си – бъдещият Едуард VIII, само министъра на вътрешните работи. Традицията е била в сила при раждането на кралица Елизабет II през 1926 г. и е отменена чак през 1938 г.

Труд

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!