Кръвен тест, откриващ над 50 вида рак, даде обещаващи резултати в изпитание във Великобритания, обхванало хиляди пациенти на Националната здравна служба, съобщава БТА.
Тестът Galleri, който вече е достъпен
в САЩ, може да покаже къде се намира първичният рак с точност от 85 процента.
Във изпитанието тестът е определил 323 случая на рак сред 6238 души от Англия и Уелс, които са посетили личния си лекар със симптоми на онкологично заболяване.
От тези 323 души 244 впоследствие
са диагностицирани с рак, което означава 75 процента точност, казват учените. Около 2 процента от пациентите с негативни резултати след това са диагностицирани с рак. Тестът е надежден в общо 66 процента от случаите.
Точността му зависи от стадия
на заболяването – от 24 процента в най-ранната фаза (първи стадий) до 95 процента в четвърти стадий.
Най-често диагностицираните случаи са на рак на дебелото черво (37 процента), белите дробове (22 процента), матката (8 процента), езофагогастрален рак (6 процента) и рак на яйчниците (4 процента).
Откриването на рака навреме е жизненоважно за пациентите и може да спаси хиляди животи във
Великобритания всяка година.
Брайън Никълсън, професор в университета в Оксфорд, каза, че тестът е важен за определяне на това дали пациент със симптоми страда от рак,
преди да се премине към други диагнози.
„Много пациенти, диагностицирани с рак, отиват при личния си лекар заради симптоми като загуба на тегло, анемия, болка в корема.
Този нов тест може да даде бърза
диагноза и потенциално да спомогне да бъдат избягнати скъпи и инвазивни изследвания, които се правят на пациенти без специфични симптоми.“
Тестът Galleri търси химически промени във фрагменти от генетичния код – безклетъчна ДНК, които се изливат в кръвния поток от туморите.
Това може да стане много преди
появата на специфични симптоми.
Тестът не е в състояние да улови всички видове рак и не замества скрининговите програми, като изследвания за рак на гърдата, на шийката на матката и на дебелото черво.
В САЩ тестът се препоръчва на
високорискови пациенти, включително такива над 50 години.
Професор Хелън Макшейн, директор на биомедицинския изследователски център в Оксфорд, каза: “ Целта е да диагностицираме раковите заболявания по-рано, за да можем да назначим лечение. Това изследване е важна стъпка към тази цел.“
Тестът е разработен от калифорнийската компания „Грейл“ и се проучва от Националаната здравна служба във Великобритания,
за да стане ясно дали може да
открива скритите случаи на рак при хора без симптоми. Резултатите се очакват по-късно тази година.
Директорът за ракови заболявания на Националната здравна служба Питър Джонсън каза: „Изследването е първата стъпка към възможно най-бързата диагноза.“
Лорънс Йънс, професор по молекулярна онкология от университета в Уорик,
описа резултатите като „много окуражаващи“ и част от „ера,
в която кръвните тестове, заедно с други изследвания при симптоматични пациенти могат да дадат възможност за ранна диагноза и клиничен резултат“. „Истинското предизвикателство е да диагностицираме трудните за откриване видове рак, включително рак на белия дроб и панкреаса. За да се приеме, че негативният резултат от теста означава липса на рак, ще са необходими още изследвания.“
Ричард Лий, консултант към болницата „Роял Марсдън“ и водещ лекар в ранната диагностика на института за изследване на рака в Лондон,
каза, че бързата диагноза е ключова за високорисковите пациенти.
„Този тест все още е предмет на проучвания и не е готов за рутинна клинична употреба, но е много важно да имаме инструмент за ранна диагностика в бъдеще.“
Проучванията са представени на конференцията на Американската асоциация за клинична онкология в Чикаго и публикувани в сп. „Лансет Онколъджи“.
flashnews.bg