На 23 януари 2015 британския секретар
по образованието Майкъл Гоув обяви решението на кабинета да въведе сериозни промени в системата за средно образование на Великобритания – A Level. Реформата е опит да се неутрализира т.нар. девалвация на оценките, след като огромен брой ученици на Острова получаваха отлични оценки, зад които седи различно ниво на знания.
От септември тази година, изпитната сесия през първата от двете последни години на средно образование – AS-levels ще бъде премахната и учениците ще полагат изпити на края на втората си година – в 12 клас, като оценките от първата година няма да бъдат взимани предвид от университетите.
Тази рязка промяна предизвика сериозни дебати относно пътя на развитие на средно образование във Великобритания и достъпа на учениците до елитни университети като Оксфорд.
UCAS, организацията, която отговаря за приема на студенти в британските висши учебни заведения предупреди, че някои ученици могат да се окажат ощетени от объркващите реформи в изпитните сесии. От организацията предупреждават, че объркването в изпитните сесии и изискванията към учениците ще продължи до 2020г. Шефът на UCAS Мери Кърнок Кук съобщава, че проучване, проведено в 500 средни училища в страната показва сериозно объркване и несигурност в училищата и колежите на Острова.
Какво мислят университетите?
Много университети във Великобритания в момента предлагат прием на база на оценките от AS-levels изпитите. След промените обаче, такива оценки няма да има и университетите ще трябва разчитат на оценките от учебните предмети през годините, което може да ощети част от кандидатите, казва г-н Никола Дандриж, от организацията Universities UK. Водещи университети като Окфорд и Кеймбридж обявиха реформата за грешка.
Реформа, но не и образователна
Обмисляната реформа в съдържанието на образователната програма, която да доближи английското средно образование до International Baccalaureate системата, т.нар. A-level Baccalaureate не фигурира в промените. Съюзът на учителите във Великобритания заклейми промените като прибързани и неадекватни. Прибързани, защото голяма част от промените в съдържанието все още не са одобрени. Така, учителите не знаят какво ще преподават на децата през септември.
И докато обществото в Великобритания осмисля качеството на реформите, това е знак и за родителите у нас, които изпращат децата си да учат в Англия, да не разчитат само на консултанти в избора на учебна система, а на независими образователни експерти и образован избор.
Статията е написана по статии от:
BBC News, The Telegraph, The Guardian
actualno.com