Отлага се точката за сектор "сигурност" на КСНС. Ще има нов КСНС за тази тема. Това каза заместник-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов след заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, предаде “Фокус”.
Законодателните промени, които бяха направени в началото на 42-рото Народно събрание от временната комисия, не кореспондират със стратегията за национална сигурност, каза Цветанов. В 41-вото Народно събрание имаше политически консенсус за законопроектите, които трябваше да бъдат приети в системата за национална сигурност. За голямо съжаление, в 42-рото Народно събрание се подготвиха законодателни промени в ДАНС, с извеждане на ГДБОП от ДАНС, и тези законодателни промени бяха правени само и единствено, за да удовлетворят едно лице, което беше подготвено да оглави ДАНС, каза Цветанов.
Най-правилното решение е да се обединим около предсрочни парламентарни избори, което ще успокои обстановката в страната, допълни той. Цветанов призова и в този случай да надделее разумът. Решението е разпускане на 42-ото Народно събрание, което трябва да се случи обаче със съгласието на БСП, ДПС и „Атака”, отбеляза Цветанов. По думите му – не може да е аргумент това, че ГЕРБ се страхува от нещо.
По време на заседанието на КСНС единственият консенсус, който е бил постигнат, е бил за отлагането на втора точка от дневния ред на заседанието, а именно точка „сигурност”.
За първи път Народното събрание е с толкова ниско обществено доверие, каза Цветанов. Не е постигнат консенсус по време на днешното заседание на КСНС, защото парламентарната група на ГЕРБ е заявила, че настоява за насрочване на нови парламентарни избори и поправки в Изборния кодекс. „С всички тези кадрови назначения при липса на дискусия, прозрачност, дори и вчера се стигна до назначаването на зам.-министър на вътрешните работи, което показва каква е политиката и целта на сегашното управление”, коментира Цветан Цветанов.
Не се стигна до обща позиция на КСНС по първа точка – актуалната политическа обстановка. Това пък каза пред президентството лидерът на ДПС Лютви Местан.
Какви мерки предлага кабинетът стана ясно вчера – това е планът “Орешарски”, спешните мерки в три групи – социални, бизнес среда, демократизиране на управлението. На КСНС влязох с очакване да потърсим възможности да излезем с някаква обща позиция. До това не се стигна, каза Местан.
Имаме кабинет, зад който за първи път няма ясно парламентарно мнозинство. Партиите, които подкрепят кабинета, не образуват мнозинство – това е първото правителство на малцинството в България. Президентът постави абсолютен рекорд, като свали доверието от кабинета още на втората седмица от мандата му. Това са все отрицателни предпоставки, пред които е изправено управлението.
Най-важната отрицателна предпоставка е деструктивното управление на ГЕРБ, които не признаха изборните резултати, т.е. – не признава 42-рото НС.
На КСНС се сблъскаха две концепции – едната, застъпена от нас, да се даде шанс на кабинета “Орешарски” да реализира плана, който вчера получи парламентарна подкрепа. Част от този план е приемането на изцяло нов изборен кодекс.
Другата позиция е изразена от г-н Цветанов – “ние не признаваме този парламент, не признаваме вота на българските граждани от 12 май, затова да се върви незабавно към предсрочни изори”, каза Местан.
Предложих КСНС да изиска от всички институции да работят в интерес на гражданите, да решават реалните проблеми. Постарах се да бъда максимално конструктивен, от гледна точка на интересите на гражданите. Предложих следните текстове и позиции на КСНС, това каза Сергей Станишев, след края на Консултативния съвет за национална сигурност при президента.
От февруари България се намира в нова ситуация – на перманентни протести. Протестите, които започнаха с темата за сметките на тока, се развиха в много по-цялостно искане на промяна. На парламентарните избори две трети от българските граждани гласуваха за промяна на статуквото, каза Станишев. Тази промяна трябва да бъде дълбока и системна. На КСНС отстоявах да се изрази уважително отношение към протестите, да се изрази очакване протестите да минават законосъобразно, без призиви към насилие и омраза, и да бъдат предпазени от нарушаване на гражданските права, каза Станишев.
Страната е изправена пред изключително тежки предизвикателства в икономическата, социалната, политическата сфера, каза Станишев.
Вчера НС прие ясен пакет от мерки, спешни, неотложни за подкрепа на хората, каза Станишев.
Единственото прието предложение на това заседание е сериозните дискусии по системата за национална сигурност да се проведат на отделно заседание, допълни Станишев. На това заседание не бяха поканени ръководителят на НСО, на НРС, нито главният прокурор, нито председателят на ВКС, а всички тези институции имат отношение към сектора на националната сигурност. Това беше прието от всички, каза Станишев.
На КСНС имаше едно основно непреодолимо противоречие и то се заключава в позицията на ПП ГЕРБ. От нощта на изборите тя не признава по същество проведените избори, иска тяхната касация, и оттам произтичат всички останали проблеми и действия на ПП ГЕРБ. Няма как да се води конструктивен диалог, когато не желаеш да приемеш факта, че си в изолация, че няма как да сформираш правителство, каза Станишев.
Институциите да работят в обществен интерес, да доказват, че решават реалните проблеми, които измъчват хората всеки ден, каза Станишев.
Станишев каза, че всички останали предложения не са били приети от ГЕРБ.