Антимонополните власти на Русия и на България обвиняват "Лукойл" в злоупотреби, пише в заглавие руското издание "РБК дейли".
София подозира дъщерната компания на корпорацията „Лукойл България“ в недобросъвестна конкуренция. Българските власти предлагат да бъдат проверени и други подразделения на фирмата в страната, отбелязва вестникът.
От Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в София са обяснили за всекидневника, че според българското законодателство, ако се установят „антиконкурентни споразумения и съгласувани действия“, санкциите може да достигнат 10 на сто от оборота на компанията за миналата година. Руски бизнес анализатор пресметнал, че в случая това означава близо 200 милиона долара.
„Лукойл“ не е съгласна с обвиненията. Компанията заявява, че не е нарушавала законодателството и е готова да предостави всички документи, необходими за разследването, пише изданието.
В Русия нарушения от този род се наказват с глоба в размер на 1 до 15 процента от приходите. След две разследвания на руската Федерална антимонополна служба (ФАС) „Лукойл“ е платил на държавата глоби от 1,44 милиарда и съответно 6,55 милиарда рубли.
В сряда службата започна да разглежда трето дело срещу компанията. Междувременно „Лукойл“ призна, че са били установени монополно високи цени на горивата, посочва „РБК дейли“.
Според руски експерт, цитиран в материала, очакваните санкции едва ли ще са болезнени за „Лукойл“. ФАС е налагала в Русия и по-големи глоби, но компаниите имат достатъчно време, за да ги „избият“ с повишаване на цените, тъй като подобни дела се гледат повече от година, пояснява той.
Експерти смятат, че конфликтът на София с „Лукойл“ носи изгоди на голям брой европейски компании, пише изданието.
Независимо от напрегнатото внимание към дейността на компанията от страна на властите в България „Лукойл“ ще продължи да проявява интерес към българския пазар, прогнозира руски специалист.
„С методите си България иска да постигне същото, което и Русия – намаление в цените на петролните продукти“, коментира той. Многото претенции към руската корпорация може би произтичат оттам, че в нишата, заемана сега от „Лукойл“, охотно биха се настанили например австрийски и унгарски петролни компании, добавя експертът.
Експерти по българския пазар на горивата не виждат никакви нарушения от страна на „Лукойл“. В най-лошия случай компанията е застрашена от глоба в размер на 8 процента от печалбата си в този бизнес, пише пък „Комерсант“.
Председателят на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев не смята, че „Лукойл“ наистина е нарушил антимонополното законодателство, изтъква вестникът.
„Цените на дребно в България са същите като на целия средиземноморски пазар. Освен това пазарът на горива в България е отворен, тъй че ако цените на „Лукойл“ наистина бяха високи, компании от съседни страни като Гърция и Румъния например веднага биха дошли на българския пазар“, заявил Делчев.
Днес цените на бензина в България наистина са сред най-ниските в Европа, потвърждава бизнес изданието и помества таблица, с която илюстрира това твърдение.
През 2009 г. българските антимонополни власти също заподозряха, че „Лукойл“ завишава цените на петролните продукти. Разследването обаче не установи картелен сговор, а оттогава не е имало никакви промени на пазара, посочил Делчев.
Проблемите с рафинерията на „Лукойл“ в България не са първите, които среща руският бизнес в тази страна. Местните власти протакат проектите за изграждане на петролопровода Бургас–Александруполис и на АЕЦ „Белене“, и то по-скоро по политически, отколкото по икономически причини, твърди руски експерт, цитиран от „Комерсант“.
Ако обаче в разгара на курортния сезон България остане без гориво, ситуацията няма да е изгодна нито за властите, нито за „Лукойл“, подчертава той.