Цената на фючърсите на пшеницата вчера спадна рязко за втора поредна сесия на Чикагската фондова борса
след най-голямото месечно увеличение от 1973 година насам. Това се дължеше на факта, че компаниите, които изнасят руско зърно за Азия, могат да се позоват на форсмажорната клауза в договорите си, за да ги прекратят, предаде „Ройтерс“.
Влизането в сила на клаузата се налага заради забраната на руския премиер Владимир Путин за износ, която влиза в сила в края на тази седмица. Тя обаче може да бъде удължена заради ниските резерви на страната и в зависимост от крайната оценка на щетите, както от това дали сушата ще попречи на новата сеитба, каза в петък вицепремиерът Игор Шувалов.
Нуждата от прехрана в бързоразвиващите се икономики измества търсенето към другите страни износителки, най-голямата от които е САЩ. Износът на пшеница от страната е скочил до 855 хил. тона за последната седмица на юли, а за първата седмица на август той възлиза на 920 хил. тона, което е шестседмичен рекорд, показват данните на Американския департамент по земеделието, предаде Ройтерс.
Сега се очаква САЩ да стане основен доставчик на Индия, която от своя страна е най-големият вносител на жито в световен мащаб. Там инфлацията, която отдавна е минала десетпроцентовата граница, продължава да се увеличава заради недостига на пшеница. През юни тя се е равнявала на 13.7%.
Египет, която също е голям вносител, разчитащ досега основно на Русия, вече е започнала да купува американска пшеница, за да подсигури резервите си, казва пред „Ройтерс“ Шон Маккембридж, стоков анализатор.
Аржентина, един от главните износители на зърно в световен мащаб, също може да спечели от проблемите на Русия. Стоковата борса на Буенос Айрес обяви миналата седмица, че фермерите ще увеличат посевите и с това износът на страната до края на годината се очаква да достигне 8 млн. тона.
Южноамериканската страна обаче вече е печеливша, тъй като пшеницата издърпа нагоре цената на другите зърнени култури, които тя изнася. Данните на Чикагската стокова борса показа, че спрямо края на юни цената на фючърсите на царевица, изтичащи през септември, се е увеличила с 21.6% към понеделник.
Сега много страни са решени да натрупат по-големи запаси заради пресния спомен от зърнената криза през 2007 и 2008 г., когато цените на фючърсите се изстреляха до 13 долара за бушел.