Идеята, че един един ден Русия би
могла да атакува НАТО е лишена от смисъл идея, идея, която няма никакво основание, допълни Путин
Не трябва да се страхувате от Русия, заяви руският президент Владимир Путин в пространно интервю за италианския в. Corriere della Sera, публикувано в платеното му електронно издание, предаде БТА. Идеята, че един един ден Русия би могла да атакува НАТО е една лишена от смисъл идея, идея, която няма никакво основание, заяви Путин.
„Може би някой е заинтересован да подхранва тези страхове. Може би САЩ искат да избегнат сближаването между Европа и Русия. Искам да ви кажа, че не трябва да се страхувате от Русия.“ – подчерта руският държавен глава.
Путин припомни, че военните разходи на САЩ са по-големи от военните разходи на всички страни по света взети заедно.
„Разходите на САЩ за отбраната са 10 пъти по-големи от тези на Руската Федерация. Русия на практика няма вече военни бази в чужбина. Нашата политика няма глобален, нападателен или агресивен характер.“ – подчерта Путин.
Руският президент припомни, че Русия е закрила базите си зад граница, в това число в Куба и Виетнам и на други места и е оставила само бази в Таджикистан и Киргизстан, важни в антитерористичен план, както и в Армения, където руско военно подразделение изпълнява определена стабилизираща роля в региона и не е насочено против никого.
НАТО обаче се приближава до нашата граница, посочи Путин и изтъкна като пример, че близо до бреговете на Норвегия има американски подводници, разположени за постоянно там. По думите му само за 17 минути една ракета, изстреляна от тези подводници, може да достигне Москва.
„Да не би да искате да кажете, че ние сме тези, които се държат агресивно? Ние не се придвижваме никъде. Инфраструктурата на НАТО се доближава до нашите граници.“ – каза руският президент.
Путин припомни, че още преди кризата в Украйна през 2014 г., напрежение между Москва и Вашингтон беше забелязано през далечната 2001 г., когато Джордж Буш-младши взе решение за подновяване на проекта за противоракетен щит в Европа. Президентът на Русия припомни, че Барак Обама е променил проекта, но все пак го е потвърдил значително. Като пример за друг знак за напрежение между Вашингтон и Москва преди украинската криза Путин посочи решението на САЩ по времето на Буш-младши да се изтегли едностранно от споразумението за противоракетна отбрана, което е крайъгълен камък, на който се основава голяма част от международната система за сигурност.
„Москва се ограничава да отговаря на заплахите.“ – посочи Путин.
„Ние правим това по един ограничен начин, но все пак по такъв начин, че да гарантираме сигурността на Русия. Да не би някой да си мислеше, че Русия ще се разоръжи едностранно?“ – попита руският президент.
focus-news.net