Проектът е на учени от Египет и Обединеното кралство
Снимка: Pixabay
Учени от Египет и Обединеното кралство работят заедно, за да определят дали отровата на скорпионите, открита в египетската пустиня, може да послужи като добра отправна точка за проектиране на нови лекарства за борба с коронавируса, пише „Джерусалем Пост“.
Изследването се извършва от Университета на Суецкия канал и Университета в Абърдийн, последният от които наскоро разказа за проекта чрез статия и видео на своя уебсайт.
„Скорпионите са едни от най-старите животни на Земята, съществували повече от 400 милиона години. Техните отрови са били използвани в традиционни терапии от древността в много страни, особено в Китай и Индия“, пише БГНЕС. „Отровите на скорпионите съдържат коктейл от биологично активни пептиди, много от които са много мощни невротоксини, докато някои са показали силни антибактериални и антивирусни свойства“.
Отровите на скорпионите „все още не са напълно проучени и може да представляват неортодоксален източник на нови лекарства“, каза проф. Мохамед Абдел-Рахман, професор по молекулярна токсинология и физиология в катедрата по зоология на Факултета по естествени науки в Университета на Суецкия канал, се казва в материала.
„Отровите на скорпионите имат много сложен състав, съдържащ стотици пептиди и други материали“, каза Хоусен.
Екипът раздели сложната смес на отделни пептиди и в момента тества дали тези пептиди имат способността да възпрепятстват навлизането на коронавируса в човешките клетки.
За да проникне в нашите клетки вирусният шип протеин първо се свързва с рецептор на клетъчната повърхност.
„Проучихме как шиповият протеин взаимодейства с човешкия рецептор в присъствието на нашите пептиди от скорпиони“, обясни Хоусен. „Ако нашите пептиди са активни, взаимодействието на шиповия протеин с рецептора [трябва] да бъде инхибирано“, допълни той.
По публикацията работи: Анисия Иванова
dnes.bg