Ракетата „Сармат“ е срам за Русия

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
588

Русия изпитва производствена безпомощност

Снимка: БГНЕС/ EPA

©️АЛЕКСАНДЪР КОВАЛЕНКО

Не толкова отдавна, на 19 май, Дмитрий Рогозин заплаши целия цивилизован свят с междуконтинентална балистична ракета „Сармат“, която може да разруши бреговете на континентите и дори да удави Великобритания. И скоро 50 ракети Сармат ще постъпят на въоръжение в руската армия наведнъж, а след това – дръж се, коварният Запад!

И точно онзи ден, след известния инцидент на Керченския мост, руските пропагандисти призоваха за атака със Сармат срещу Украйна. Всъщност, като всички изявления на Рогозин, те не носят никаква полезна информация или реални заплахи. Наистина, по времето, когато Дмитрий Ррогозин предаде тези апокалиптични разкази, и дори днес, междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“ направи само един тестов полет в Русия и е малко вероятно да направи повече в близко бъдеще.

Така на 20 април 2022 г. беше извършено първото и засега единственото успешно тестово изстрелване на ракета от космодрума Плесецк. В същото време отбелязах, че това изстрелване може да бъде последното, тъй като оборудването на “Сармат” съдържа голямо количество чуждестранна микроелектроника и в условията на санкции Русия дори няма възможност да сглоби втора ракета за тестване. Но изведнъж, само след един единствен тестов пуск, на 16 август 2022 г. беше подписан държавен договор за производство и доставка на междуконтинентални балистични ракети „Сармат“ за руските войски.

В този случай трябва да е ясно, че “Сармат” е много сурова и много проблемна ракета. Така например първите тестове за хвърляне на междуконтиненталната балистична ракета “Сармат”, които бяха планирани за 2016 г., бяха проведени едва през 2018 г. и възобновени след дълга пауза и през 2020 г. Тези забавяния са причинени от голям брой технически и технологични проблеми, възникнали като част от създаването и подготовката на ракетата за тестване.

Без да бъдат спазени крайните срокове за снабдяване на комплексите „Авангард“ с ракети „Сармат“, беше решено до 2027 г. последните да бъдат инсталирани на старите съветски междуконтинентални балистични ракети УР-100Н УТТХ, които не се произвеждат от 1985 г. Според плана за снабдяване на „Авангард“ от 2019 до 2027 г. на войските ще бъдат прехвърлени 12 единици. Тоест възниква въпросът, ако планът е бил изготвен за няколко години напред, за какво производство на междуконтинентални балистични ракети “Сармат” в размер на 50 единици можем да говорим, ако могат да бъдат произведени само 12 “Авангарда”?

Но основното все пак не са техническите и технологичните възможности на руснаците да произвеждат ракети „Сармат“, а фактът, че по всички изисквания не могат да ги пуснат в експлоатация след няколко години решаване на проблеми и само един успешен тестов пуск. Например в СССР ракети от този тип бяха тествани в продължение на няколко години, преди да започне масовото им производство, бяха извършени десетки тестови изстрелвания. Очевидно Русия бърза и се стреми възможно най-скоро да прехвърли на войските така наречената междуконтинентална балистична ракета „Сармат“, която няма аналог в света. Но засега тя може само да се срамува от тази ракета, демонстрирайки не само производствената си безпомощност, но и пълно безразсъдство. В крайна сметка ракета, която не е преминала всички етапи на тестване, която ще трябва да носи ядрена бойна глава, е като бомба със закъснител, опасна, преди всичко за своите създатели.

Едно радва. Днес Русия е способна да строи не толкова нови „сармати“, колкото техни макети.

Източник: АЛЕКСАНДЪР КОВАЛЕНКО

Бесарабски фронт
fakti.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!