„Речта на Краля“ с триумф на Оскари 2011

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1431

Биографичната драма за живота на британския крал Джордж VI - "Речта на Краля" (The King's Speech) триумфира на церемонията по раздаването на най-престижните филмови отличия - Оскарите.

Освен за най-добър филм, тя спечели още и в категорията за режисура (Том Хупър), оригинален сценарий (Дейвид Седлър), както и за главна мъжка роля на Колин Фърт (Colin Firth), който грабна златната статуетка само година, след като загуби битката от Джеф Бриджес (Jeff Bridges).
При дамите очаквано успехът бе за Натали Портман (Natalie Portman) за превъплъщението й във вманиачена балетистка в „Черният лебед“(Black Swan) на Дарън Аронофски. При получаването на статуетката тя не успя да сдържи емоциите си и се разплака на сцената, докато благодареше на агента си и на режисьора Люк Бесон, който я откри за киното преди 14 години.
Със статуетката при поддържащите роли триумфира тандемът от спортната драма на Дейвид О. Ръсел „Боецът“ (The Fighter) – Мелиса Лео и Крисчън Бейл.
Тук е любопитно, че въпреки впечатляващата си кариера, уелсецът  досега не бе получавал дори и номинация за най-ценното филмово отличие, но за сметка на това го спечели още от първия път, докато Мелиса Лео се размина с наградата през миналата година, когато бе номинирана за Frozen River.
Успехът й бе първата изненада за вечерта в Kodak Theatre, тъй като специалистите предричаха статуетка за 14-годишната Хейли Стейнфийлд и решението на Академията бе прието противоречиво в залата. Самата Лео пък бе толкова изненадана, че за ужас на ABC използва няколко нецензурни изрази в речта си.
Въпреки големите очаквания, „Социалната мрежа“ на Дейвид Финчър остана с едва три статуетки – адаптиран сценарий на Арон Соркин, монтаж и саундтрак на Трент Резнър и Атикъс Рос.
И това обаче може да е утеха за създателите на лентата, след като третият предварително обявен за фаворит филм – „Непреклонните“ (True Grit) на братя Коен не взе нито едно отличие от общо 10 номинации. Особено болезнено бе поражението в категорията за операторско майсторство, където Роджър Дийкинс остана с празни ръце и при деветия си опит, за сметка на Уоли Фистър за „Генезис“.
Тук е моментът да отбележим, че колосалният блокбъстър на Кристофър Нолан също се представи доста прилично, грабвайки 4 статуетки, макар и в по-второстепенни категории – за звук, монтаж на звукови ефекти, визуални ефекти и операторско майсторство.
За най-добър чуждоезичен филм бе обявен датският In a Better World, a при анимациите отличието грабна третата част на „Играта на играчките“.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!