Подкрепата е „силно сравнима“ с това, което предлагат страни като Германия, Франция, Италия и Япония, изтъква
Снимка: Bloomberg L.P.
Британският финансов министър Риши Сунак изрази опасения относно инфлационното въздействие на допълнителните разходи, свързани с изготвяния в момента пакет в размер на 15 млрд. паунда в подкрепа за домакинствата с ниски доходи на фона на разширяващата се криза с покачващите се разходи за живот, съобщава Bloomberg.
Говорейки пред финансовата комисия към Камарата на общините, Сунак заяви, че иска да се увери, че „фискалната политика ще действа отговорно в този контекст“.
По думите му въздействието на мярката ще бъде „минимално“, тъй като подкрепата ще бъде „временна, навременна и целенасочена“. Миналия месец финансовият министър заяви, че стимулите ще добавят 1 процентен пункт към покачването на цените.
Инфлацията във Великобритания достигна 40-годишен връх от 9% и преди поредния държавен фискален пакет доходите на домакинствата са напът да паднат с най-резкия си темп от 50-те години на миналия век насам. Около милион жители на Обединеното кралство са изправени пред недоимък, според Националния институт за икономически и социални изследвания.
Сунак казва, че неговият пакет е „силно сравним“ с това, което предлагат страни като Германия, Франция, Италия и Япония, и заяви, че Обединеното кралство се фокусира повече „върху уязвимите домакинства“.
„Искаме да се уверим, че сме насочени към онези, чиито доходи са най-силно засегнати, но не искаме да подхранваме допълнителни дискреционни разходи“, подчертава Сунак, добавяйки: „Отговорът ни взима под внимание проблемите с инфлацията“.
Той повтори, че правителството не може напълно да компенсира шока при доходите, пред който са изправени домакинствата през тази година, тъй като цените на енергията и храните се покачват. Това „не е възможно и не е препоръчително на фона на рисковете за инфлацията“.
Според Сунак допълнителния данък за енергийните компании ще намали инфлационното въздействие на подготвяния пакет.
„Имаме инструментите да забавим инфлацията“, изтъква министърът. „Фискалната политика, паричната политика и реформата при предлагането – това са инструментите, с които разполагаме и които следваме“, добавя Сунак.
По статията работи: Аспарух Илиев
investor.bg