Лондон. В четвъртък ще бъде прието историческо решение, което ще определи бъдещето на Великобритания и на ЕС. Как ще гласуват на референдума за членството на страната в ЕС жителите ѝ ще се разбере чак към 10 часа местно време (полунощ българско време), когато ще се обнародват данните от екзитполовете, пише „Российская газета“.
Първото, което се набива на очи е дълбокият разкол, който се е случил в британското общество. За страничния наблюдател това е очевидно според социологическите проучвания, които в продължение на цялата кампания показваха минимална разлика между привържениците и противниците на евроинтеграцията. Но самите британци чувстват това значително по-рязко. „Който и да загуби в четвъртък ще трябва да се примири с резултатите от референдума и неговите последствия“, смята лондонският журналисти Теса Джоуел. „Половината от нас ще са силно разочаровани от резултатите. А имайки се предвид равнището на враждебност , задължително ще има обвинения, че загубилите са били лишени от победа чрез измама“, добави тя.
Резултатът от референдума, какъвто и да е той ще изиска от правителството незабавни действия, за да въплъти на практика избора на британците. Но на управляващата Консервативна партия начело с министър-председателя Дейвид Камерън ще ѝ е трудно да действа в тази ситуация. Освен бившия кмет на Лондон Борис Джонсън, не по-малко от половината консерватори, в това число и министри от правителството, са се обявили срещу Камерън, поддържайки кампанията за изход от ЕС. При това градусът на недоволство на консерваторите е толкова висок, че са готови да повдигнат въпроса за вот на недоверие.
Според някои консерватори, ако Великобритания остане в ЕС, то единствения начин Дейвид Камерън да избегне вот на недоверие е да назове датата на оставката си.
Превод и редакция: Виктор Турмаков
focus-news.net