Руски въздушен удар порази и родилен дом в Мариупол

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
123

Силите на Кремъл напредват все повече в опит да обкръжат украинската столица Киев

 

Снимка: EPA

Руски въздушен удар бе нанесен на родилен дом в обсадения южноукраински град Мариупол, съобщиха местните власти в момент,  в който инвазията на Москва преминава в нова, по-разрушителна фаза, насочена към цивилни цели.

Видеоматериал, публикуван от кметството на Мариупол, показва как ранени хора се изтеглят от частично срутения болничен комплекс. Виждаше се широк и дълбок кратер от бомба със следи от взрив, който е станал около 17:00 ч. местно време в сряда, и който е съборил дървета и е подпалил автомобили. Никой не е загинал при взрива, а 17 души са били ранени, съобщиха официални лица.

Мариупол е подложен на повече от седмица руски обстрел, който прекъсна водоснабдяването и електроснабдяването в града с над 400 000 жители, а останалите жители се крият в мазета и бомбоубежища. По данни на местните власти при нападението са загинали над 1200 цивилни.

Заместник-кметът на града заяви, че други, неидентифицирани тела не могат да бъдат открити заради интензивния обстрел и че 47 са били погребани в общ гроб в сряда.

„Те искат да убият колкото се може повече цивилни“, каза заместник-кметът Сергей Орлов, който говори по телефона с журналисти на WSJ. „Те няма да позволят евакуация. Умишлено се насочват към линиите за вода и храна“.

Обстрелът на Мариупол и подобни атаки срещу други градове в Украйна, които са в обсега на руските сили, показват, че Москва, която не успя да поеме бързо контрола над страната след началото на инвазията си преди две седмици, напредва с все по-голямо пренебрежение към цивилните жертви. Русия заяви, че нейните сили не се насочват умишлено към цивилни граждани. Украинските сили, които не са в състояние да се сравнят с руснаците по отношение на жива сила или въоръжение, показаха, че предпочитат да се оттеглят в градските райони, където се очакват ожесточени боеве.

Следващите няколко седмици ще бъдат „грозни“, прогнозира директорът на Централното разузнавателно управление на САЩ Уилям Бърнс в показанията си пред Комисията по разузнаването на Камарата на представителите във вторник.

В сряда говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини САЩ, че са обявили „икономическа война“ на Русия, след като президентът Байдън забрани вноса на петрол и други енергийни източници от страната.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и външният министър на Великобритания Лиз Тръс заявиха по време на съвместна пресконференция в сряда, че правителствата им ще продължат да оказват дипломатически и икономически натиск върху Русия, но отново отхвърлиха призивите за създаване на забранена за полети зона над Украйна. Пентагонът също така отхвърли идеята членовете на Организацията на Северноатлантическия договор да предоставят на Украйна бойни самолети МиГ-29 съветско производство въпреки интензивното лобиране от страна на Киев.

Планирано е руският и украинският външен министър да се срещнат в рамките на международна конференция в Анталия, Турция, в четвъртък. Третият кръг от разговори между двете страни в понеделник за това как да се сложи край на войната не постигна особен напредък.

Няколко опита за евакуация на цивилни граждани се провалиха през последните дни, тъй като руските военни продължиха обстрела. В сряда украинските и руските сили съобщиха за известен напредък в постигането на прекратяване на огъня в няколко града, което позволи отварянето на някои коридори. В сряда следобед нарушения на прекратяването на огъня отново помрачиха усилията в два от градовете.

Представители на властите в Суми съобщиха, че през нощта са успели да изнесат около 5000 жители от северния град в условията на нов обстрел. Една бомба е убила 22 души, съобщиха официални лица.

В близост до Киев Русия и Украйна се споразумяха да отворят маршрути за евакуация в няколко предградия, които започнаха да придвижват цивилни, предимно жени и деца, към столицата. Но до късния следобед подновените боеве спряха движението от обсадения град Буча и съседния град, където бяха блокирани 50 автобуса.

Някои от избягалите от покрайнините на Киев са насочвани към столичната жп гара, където хората се тълпят, за да се качат на влакове.

В Киев, основната цел на руската офанзива, улиците вече са почти празни от жители, останали са само войници и някои възрастни хора. Концерт с класическа музика на площад „Независимост“ в града по случай рождения ден на украинския поет Тарас Шевченко бе слабо посетен, с изключение на група чуждестранни телевизионни журналисти, пише още WSJ.

През нощта украинските военни съобщиха за подновени руски офанзиви по всички основни цели – от втория по население град в Украйна, Харков, близо до руската граница, до Мариупол.

Руските сили напреднаха в опита си да обградят Киев, като достигнаха покрайнините на друго предградие западно от града и бомбардираха украински позиции югозападно от Киев, близо до някои от последните открити пътища към столицата.

Украинските власти заявиха в сряда, че прекъсването на електрозахранването, причинено от руските атаки срещу Киев, може да доведе до спиране на електрозахранването на ядрената централа в Чернобил в рамките на 48 часа, което може да доведе до разтопяване на отработеното ядрено гориво. Ядреният надзорен орган на ООН заяви, че не вижда критично въздействие върху безопасността.

Броят на хората, принудени да избягат от Украйна, надхвърли два милиона, показват данни на Агенцията на ООН за бежанците, тъй като цивилните жертви на войната нарастват заедно с международните усилия да се окаже натиск върху руския президент Владимир Путин да спре руската офанзива.

В източния град Северодонецк официални лица съобщиха в сряда, че 10 души са загинали, а осем са били ранени при обстрел предишния ден. Жителите на източния град Изюм заявиха, че голяма част от центъра на града е изравнена със земята от артилерийските удари и ожесточените улични боеве между руските и украинските сили в града.

Сред загиналите при бомбардировката в Суми е 16-годишен бивш украински шампион по самбо, който е загинал заедно с родителите си, баба си и двамата си по-малки братя, според публикация във Facebook на неговия треньор.

Междувременно Конгресът на САЩ се споразумя за мащабен пакет от разходи за настоящата финансова година, който включва 13,6 млрд. долара в подкрепа на Украйна. Но военни експерти твърдят, че помощта може да е твърде закъсняла и че украинската армия може да не е в състояние да поеме наплива от нова техника, за да промени нещо в настоящия конфликт.

Във вторник Полша заяви, че незабавно ще предаде на САЩ флотилията си от произведени в СССР изтребители МиГ-29 във военновъздушната база Рамщайн в Югозападна Германия след дни на публични спекулации относно предаването на самолетите на Украйна и повдигане на въпроса за по-широк ангажимент на САЩ. В сряда Пентагонът официално прекрати плана.

Американските военни смятат полското предложение за „високорисково“ и преценяват, че то няма да „промени значително ефективността на украинските военновъздушни сили в сравнение с руските възможности“, заяви в изявление говорителят на Пентагона Джон Кърби.

На фона на нарастването на цивилните жертви президентът на Украйна Володимир Зеленски засили реториката си срещу Москва, както и срещу Запада, за това, че не е наложил забранена за полети зона над Украйна, която НАТО се опасява, че може да доведе до пряк конфликт с Русия.

„Колко дълго още светът ще бъде съучастник в игнорирането на терора?“, написа Зеленски в Twitter след бомбардировката на родилния дом. „Имате власт, но изглежда, че губите човечност”.

В Украйна телевизионните канали и правителството отбелязаха победите срещу по-добре въоръжените руснаци. В частен план представители на украинското правителство казват, че най-доброто, което могат да направят, е да окървавят руските сили, докато украинските сили отстъпват.

В сряда правителството в Киев организира пресконференция с участието на руски войници, всички пленени пo време на „плана за инвазия, провален от лошо планиране, кал и дезинформация за мисията им“.

Пресконференцията изглежда нарушава член от Женевските конвенции, който призовава военнопленниците да бъдат защитени от „обиди и публично любопитство“. Украинското правителство заяви, че се отнася добре със своите затворници, като им предлага медицинско обслужване при нужда.

Затворниците отричат да са били малтретирани от украинските власти и заявяват, че са участвали доброволно в пресконференцията, за да информират руската общественост. Някои от тях четоха от бележки с монотонен глас, като осъждаха Русия като престъпна сила и казваха, че искат да останат в Украйна.

Един от затворниците, който се представи като Сергей Галкин от Саратов, Русия, заяви, че той и другите от неговото подразделение са били повикани в граничните райони близо до Украйна и мобилните им телефони са били конфискувани малко преди да бъдат изпратени в Украйна без предупреждение. Галкин започна да плаче, когато описа как в началото на инвазията е минал през Украйна и е видял разбит блок и мъртви украински войници.

Плененият войник каза, че той и други от неговото подразделение са били изолирани в блато, след като част от машините им се повредили и били заловени от местни жители след кратка престрелка. Пресконференцията се проведе в сградата на информационната агенция „Интерфакс“ под охраната на маскирани служители на Службата за сигурност на Украйна, СБУ.

По статията работи: Бойчо Попов
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!